more_horiz

Jerzy Bralczyk całe życie mówi cytatami z "Trylogii"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 14:30
– Zaraziłem tym syna. Kto wie, czy w znajomości Sienkiewiczowskich dialogów nie jest lepszy ode mnie – mówił wybitny językoznawca i wielki miłośnik "Trylogii".
Audio
  • Jerzy Bralczyk całe życie mówi cytatami z "Trylogii" (Notatnik Dwójki)
Zdaniem profesora Jerzego Bralczyka Trylogia to rodzaj baśni, w której zło zostaje ukarane, a dobro nagrodzone
Zdaniem profesora Jerzego Bralczyka "Trylogia" to rodzaj baśni, w której zło zostaje ukarane, a dobro nagrodzoneFoto: Grzegorz Śledź/PR2

– Należę do pokolenia, które jeszcze w dzieciństwie nie obcowało z telewizją, a nawet z radiem. W moim domu nie było prądu – opowiadał prof. Jerzy Bralczyk. – Moje pierwsze lektury, czyli "Pan Tadeusz" i "Trylogia", były słuchane. Ojciec czytał nam wieczorami przy lampie naftowej – wspominał.

Językoznawca zauważył, że w jego pokoleniu miłośników cyklu Sienkiewicza jest całe mnóstwo. Wielokrotnie brał udział w koleżeńskich zawodach w znajomości cytatów z "Trylogii". W Dwójce opowiadał, dlaczego Sienkiewiczowskie zdania tak dobrze nadają się do zapamiętywania, dlaczego dzieło pisarza jest baśnią i z czego "Sienkiewicz trochę się nabija".

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Iwona Malinowska

Gość: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca, medioznawca)

Data emisji: 26.02.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem