"Polskie Requiem" na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:45
W tym szczególnym dniu zaprosiliśmy na transmisję z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie odbył się koncert upamiętniający tragiczne wydarzenia z września 1939 roku.
Pomnik Obrońców Wybrzeża na półwyspie Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na półwyspie WesterplatteFoto: Shutterstock/Stefano Zaccaria

663 wrzesien 1939.jpg
Wrzesień '39 - serwis specjalny

"Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego powstawało etapami w latach 1980-1993, przy czym większość ogniw dzieła zostało skomponowanych w latach 1980-84, natomiast w roku 1993 powstała część "Sanctus". Kompozytor sięgnął tu do tradycji łacińskiej mszy za zmarłych i to nie tylko w warstwie tekstowej, ale również muzycznej. Dzieło jest pełne odniesień do środków stosowanych w dawnych wiekach, do wypracowanej przez pokolenia twórców muzycznej retoryki związanej z tematem śmierci. Znajdziemy tu aluzje do dzieł Ockeghema, Lassa, Mozarta, Verdiego i twórców XX wieku: Brittena i Strawińskiego. Tekst łaciński został uzupełniony o tekst polskich suplikacji "Święty Boże".

Program:

Krzysztof Penderecki Polskie Requiem,

wyk. Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Tomasz Konieczny – bas, Internationale Chorakademie Lübeck, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, dyr. Krzysztof Penderecki

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Prowadzi: Magdalena Łoś

Data emisji: 1.09.2019

Godzina emisji: 19.00

bch/am

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: muzyka Pendereckiego zmienia życie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 11:48
- Wykonywanie jej jest jak wielka długa podróż. Przeżywam ją już od lat - mówiła Anne-Sophie Mutter o twórczości znakomitego kompozytora. Skrzypaczka wystąpiła w koncercie wieńczącym Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leonard Slatkin: Penderecki wpłynął na całe pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 13:41
- Lata 60. i 70., czas, gdy wszyscy byli pod wpływem różnych szkół: Bouleza czy Schoenberga. I nagle pojawił się Penderecki, który w swoim I Koncercie skrzypcowym z dnia na dzień zmienił kierunek o 180 stopni - podkreślał amerykański dyrygent, opowiadając o wpływie, jakie wywarł Krzysztof Penderecki na muzyków 2. poł. XX w.
rozwiń zwiń