X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Jan Sehn. Sędzia śledczy Komisji Badania Zbrodni Niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 08:12
- Był prawnikiem wykształconym jeszcze przed II wojną światową, ukończył Uniwersytet Jagielloński. Po wojnie, jako sędzia śledczy, bardzo intensywnie zajął się ściganiem zbrodniarzy niemieckich. Oprócz tego był też m.in. wykładowcą akademickim i wieloletnim dyrektorem Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie - mówił w Dwójce dr Filip Gańczak z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Jan Sehn. Tropiciel nazistów (Rzeczypospolite/Dwójka)
Okładka książki Jan Sehn. Tropiciel nazistów
Okładka książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"Foto: Mat. promocyjne/Pixabay

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz serwis specjalny.jpg
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz - serwis specjalny

W lutym br. ukaże się biografia prof. Jana Sehna, wybitnego eksperta zajmującego się rozliczaniem zbrodni III Rzeszy, patrona krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. Dr Filip Gańczak, autor książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów", podąża śladami swojego bohatera, tłumaczy, dlaczego władze Polski Ludowej powierzyły przedwojennemu sędziemu śledczemu odpowiedzialne zadania.

- Od maja 1945 roku Sehn jeździł do Oświęcimia, wielokrotnie odwiedzał teren byłego obozu, gdzie zabezpieczał dowody i przesłuchiwał świadków, przede wszystkim byłych więźniów, którym udało się przeżyć. Na początku 1946 roku, w ramach tzw. polskiej misji wojskowej badania niemieckich zbrodni wojennych, wyjechał do amerykańskiej strefy okupacyjnej Niemiec. Był to już ten moment, w którym Amerykanie i Brytyjczycy zaczynali wydawać podejrzanych Polsce. Trzeba było więc skorzystać z tego, że wielu zbrodniarzy znajduje się już w alianckich więzieniach i wyłuskać tych, którzy można było postawić przed sądem w Polsce - tłumaczył gość audycji.

Rozmowa toczyła się również m.in. wokół polityki zagranicznej PRL i kwestii osądzania zbrodniarzy nazistowskich w relacjach z oboma państwami niemieckimi.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: dr Filip Gańczak (IPN, autor książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów")

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 21.30

pg/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie na terenie byłego obozu w Sobiborze

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 16:49
Podczas prac wykopaliskowych na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze archeolodzy odkryli tunel, którym mogli uciec więźniowie.
rozwiń zwiń