X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Dlaczego PRL był epoką eksplozji pijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 10:56
- Ustrój socjalistyczny rozbudzał pewnej nastroje konsumpcyjne i ich nie zaspokajał. Pokazują to bardzo wyraźnie statystyki. Na początku lat 50. statystyczny Polak wypijał rocznie 1,5 litra alkoholu w przeliczeniu na czysty spirytus. Pod koniec lat 70. było to już 8,6 litra - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Kosiński, autor monografii "Historia pijaństwa w czasach PRL: polityka, obyczaje, szara strefa, patologie".
Audio
  • Prof. Krzysztof Kosiński o swojej książce "Historia pijaństwa w czasach PRL: polityka, obyczaje, szara strefa, patologie" (Rzeczypospolite/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Pixabay

krótka historia pijaństwa 1200.jpg
"Krótka historia pijaństwa". Jak alkohol zmienił bieg dziejów

Książkę otwiera teza: w polskiej tradycji alkohol pito od zarania państwowości polskiej, a może i wcześniej, ale chyba nigdy nie pito go aż tak dużo jak w czasach PRL. Jej autorem był prof. Zbigniew Wierzbicki, który na początku lat 60. przeprowadził badania porównawcze we wsi Żmiąca na południu Polski. 

- Już wówczas zwrócił on uwagę na pewne charakterystyczne zmiany obyczajowe dokonujące się w przypadku tej społeczności, ale można było te obserwacje bardziej generalizować. Po pierwsze dominującym alkoholem spożywanym przez Polaków stała się czysta wódka, obniżył się wiek konsumpcji i coraz częściej pito według standardu, który streszcza się w haśle: "dużo, często i mocno". W roku 1979 prof. Wierzbicki w rozmowie z Marianem Brandysem i grupą ówczesnej opozycji demokratycznej sformułował pogląd, że alkoholizm jest skorelowany z ustrojem politycznym i badania dotyczące konsumpcji alkoholu i całej obyczajowości nią związanej jest wyraźnie inny w krajach socjalistycznych niż w innych krajach - tłumaczył prof. Krzysztof Kosiński.

W audycji historyk mówił także m.in. o roli, jaką pełnił alkohol w gospodarce niedoboru, funkcjach monopolu spirytusowego, zmieniających się obyczajach i próbach walki z plagą choroby alkoholowej w ostatnich dekadach PRL. Wyemitowano również materiał archiwalny z 1958 roku o łódzkich melinach.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Krzysztof Kosiński (Instytut Historii PAN, autor książki "Historia pijaństwa w czasach PRL: polityka, obyczaje, szara strefa, patologie")

Data emisji: 24.02.2020

Godzina emisji: 21.30

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podziemne dziennikarstwo w czasach Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:05
Spotkanie z dr. Janem Olaszkiem (IPN), z którym rozmawialiśmy o tym, jak działała wolność słowa w warunkach ograniczonych możliwości sfery publicznej. Jaki obraz Polski lat 80. wyłania się z pisanych w podziemiu tekstów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strach jako zjawisko społeczne po 1945 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 11:54
Prof. Marcin Zaremba, autor świetnie przyjętej monografii "Wielka trwoga", opowiadał w rozmowie z prof. Antonim Dudkiem o dalszych badaniach nad strachem w okresie PRL-u.
rozwiń zwiń