X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

O tym, jak wykuwały się polsko-czeskie relacje w XX w.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 22:00
O historii stosunków z naszymi południowymi sąsiadami opowiedział w Programie II Polskiego Radia dr Michał Przeperski, autor książki "Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku".
Audio
  • Michał Przeperski o polsko-czeskich relacjach (Rzeczypospolite/Dwójka)
Okładka książki Michała Przeperskiego Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku, wyd. Wydawnictwo Literackie
Okładka książki Michała Przeperskiego "Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku", wyd. Wydawnictwo LiterackieFoto: mat. prom.

W 1919 roku czeskie oddziały zajęły Spisz i Orawę, po czym, wykorzystując polskie zaangażowanie na innych frontach, podbiły Śląsk Cieszyński, dopuszczając się przy okazji zbrodni wojennych na polskich jeńcach i cywilach. Walczący z Rosją Sowiecką Polacy zaakceptowali utratę tych ziem. Dwadzieścia lat później podbijani przez III Rzeszę Czesi patrzyli, jak polskie czołgi wjeżdżają na sporne terytoria. Polacy świętowali, jednak po obu stronach trudno było o triumfalny nastrój. Rok później już nikt nie wątpił, że konflikt przegrały obie strony

Te trzy konflikty, w których zarówno Polacy jak i Czesi byli statystami, ale i głównymi bohaterami miały ogromny wpływ na nasze późniejsze relacje. Gościem audycji był dr Michał Przeperski, autor książki "Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku".

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadzący: Antoni Dudek

Gość: dr Michał Przeperski

Data emisji: 20.04.2020

Godzina emisji: 21.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dalecy bracia. Dlaczego (nie) lubimy Czechów?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 19:00
– Gdyby zsumować całość relacji polsko-czeskich na przestrzeni wieków, to najwięcej jest w nich obojętności, braku zainteresowania – mówił historyk Michał Przeperski, autor książki "Nieznośny ciężar braterstwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Sehn. Sędzia śledczy Komisji Badania Zbrodni Niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 08:12
- Był prawnikiem wykształconym jeszcze przed II wojną światową, ukończył Uniwersytet Jagielloński. Po wojnie, jako sędzia śledczy, bardzo intensywnie zajął się ściganiem zbrodniarzy niemieckich. Oprócz tego był też m.in. wykładowcą akademickim i wieloletnim dyrektorem Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie - mówił w Dwójce dr Filip Gańczak z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń