Najstarsze polskie psalmy w Jarosławiu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 10:30
Głównym tematem XXI festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" były psalmy. W programie znalazły się więc m.in. psalmy tureckie, hebrajskie oraz opracowania w języku litewskim i ukraińskim. Oczywiście nie mogło też zabraknąć słynnego zbioru Mikołaja Gomółki, który zabrzmiał w wykonaniu Bornus Consort.
Bornus Consort
Bornus Consort Foto: Michał Żołyniak, materiały promocyjne

Festiwal rozpoczął się 18 sierpnia właśnie od prezentacji zbioru "Melodiæ ná psalterz polski, przez Mikoláiá Gomólke vczynioné”. Dzieło, wydane w krakowskiej drukarni Łazarza Andrysowicza w 1580 roku, to pierwsze znane opracowanie muzyczne wszystkich 150 psalmów. Kompozycje powstały do poetykich przekładów Jana Kochanowskiego, na prośbę samego autora. Gomółka pracował nad dziełem zaledwie kilka miesięcy. Zamierzona prostota formy oraz faktury nie wyklucza jednak w przypadku jego psalmów - zaskakującej w tym czasie - wierności rytmice języka polskiego oraz charakterowi i ekspresji poszczególnych tekstów.
***
Bornus Consort to czołowy polski zespół wokalny specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej. Powstał w 1981 roku z inspiracji dr Ewy Obniskiej, kierującej wówczas Redakcją Muzyki Klasycznej i Dawnej Programu 2 Polskiego Radia. Specjalizował się w wykonywaniu polskiej muzyki przełomu XVI i XVII stulecia, jednak zainteresowania artystów stopniowo ewoluowały w kierunku muzyki znacznie wcześniejszej. Po spektaklu "Ludus Danielis", zrealizowanym w latach 80. w Teatrze Narodowym, przyszły następne doświadczenia i dziś zespół zajmuje się głównie monodią, czyli śpiewem jednogłosowym, zwłaszcza liturgicznym.
Rekonstrukcja średniowiecznych i renesansowych technik wokalnych, ścisła współpraca ze śpiewakami tradycyjnymi, poznawanie liturgii i sposobów ich śpiewania pozwala członkom Bornus Consort spojrzeć zupełnie na nowo także na wielogłosową muzykę renesansową. Polifonię postrzegamy dziś coraz mniej jako ciąg choćby najpiękniej strojących akordów, ale przeciwnie, jako sumę wolnych niemal melodii, jednoczesnych głosów, które już samodzielnie brzmiałyby doskonale, ale tu syntezują się w specyficznej przestrzeni wielogłosowości. Bogatszy w te doświadczenia zespół powraca do pieśni wielogłosowej, wykonując czasami również utwory współczesne, uzyskując z reguły nowy i wciąż zaskakujący kształt dzieł.

***

Na retransmisję koncertu otwierającego Festiwal Pieśń naszych korzeni w Jarosławiu (2013) w "Filharmonii Dwójki" zaprasza Magadalena Łoś.

Program:

Mikołaj Gomółka Psalmy

Wyk. Bornus Consort, kier art. Marcin Bornus Szczyciński

(Jarosław, Kościół Ojców Franciszkanów, 18.08.2013)
12 lutego (środa), godz. 19.30 - 21.30, wprowadzenie o 19.00

mm/jp

Czytaj także

Gesualdo nie był sam

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 17:00
Jako wielki outsider muzyki schyłkowego renesansu oraz autor wstrząsającego mordu, inspirował Stawińskiego, Herzoga, Herlinga-Grudzińskiego i wielu innych. Dziś wiemy już jednak, że Carlo Gesualdo nie był "samotną wyspą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwy przyjaciel Chopina

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 21:01
Piątkową audycję "Portrety" poświęciliśmy postaci Juliana Fontany, który był przyjacielem polskiego kompozytora od czasów warszawskiego liceum oraz kopistą jego dzieł.
rozwiń zwiń