II Festiwal Eufonie. Muzyka wielu kultur w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 16:41
W koncercie otwierającym II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie wystąpili David Krakauer (klarnet), Mathew Rosenblum (elektronika) oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Rossena Gergova.
David Krakauer
David Krakauer Foto: PAP/Tomasz Gzell

EUFONIE ok.jpg
II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"

Aż do 23 listopada Warszawa jest stolicą muzyki wielu kultur. Zabrzmi w niej muzyka z Armenii, Azerbejdżanu, Chorwacji, Estonii, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i oczywiście Polski. Festiwal w swoim programie odwołuje się także do dwóch ważnych rocznic. – Mamy 450-lecie Unii Lubelskiej, stąd mocna też pozycja w repertuarze tegorocznego festiwalu muzyki litewskiej (…) i 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki – mówił w Polskim Radiu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Muzyczne bogactwo na 2. festiwalu Eufonie>>>

Festiwal rozpoczął się w piątek w Filharmonii Narodowej w Warszawie od koncertu NOSPR pod dyrekcją Rossena Gergova z udziałem amerykańskiego klarnecisty Davida Krakauera oraz kompozytora muzyki współczesnej Mathew Rosenbluma.

– Chcemy zaskakiwać, poszukiwać nowych trendów, szukać tego, co najlepsze w muzyce międzynarodowej, ale przede wszystkim myśleć o Europie Środkowo-Wschodniej poprzez łączenie gatunków – mówi Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i Festiwalu. – 640 wybitnych artystów z 20 państw, 15 koncertów w tym 9 dużych symfonicznych, 8 orkiestr, 3 prapremiery, 7 polskich premier, a to wszystko w zaledwie 9 dni. EUFONIE to prawdziwa gratka dla melomanów – wymienia Rafał Wiśniewski.


David Krakauer 1200.jpg
David Krakauer: "Lament" brzmiał jak muzyczny portret strachu

W programie koncertu inauguracyjnego transmitowanego przez Dwójkę znalazły się utwory: Josefa Suka – Scherzo fantastyczne g-moll op. 25 na orkiestrę; Mathewa Rosenbluma – Lament / Sabat czarownic na klarnet solo i orkiestrę oraz Witolda Lutosławskiego – III Symfonia.

***

Ponadto radiowa Dwójka zaplanowała retransmisje koncertu Gideona Kremera w repertuarze Mieczysława Wajnberga i Dymitra Szostakowicza z 22 listopada (retransmisja 8 grudnia) oraz uroczystego koncertu zamknięcia Polskim Requiem Krzysztofa Pendereckiego z 23 listopada (retransmisja 28 listopada).


dyrygent 1200.jpg
Rossen Gergov: u dyrygenta najważniejsza jest osobowość i pokora

Program 2 Polskiego Radia jest Partnerem Festiwalu, a Polskie Radio jego patronem medialnym.