X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Muzsikás - węgierski żywioł zagrał w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 16:20
Jedna z najbardziej znanych węgierskich kapel, pionierzy promowania tamtejszej kultury ludowej na świecie, a także goście Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2006, wrócili na radiową scenę!
Audio
  • Koncert Muzsikás w Polskim Radiu (Dwójka/Filharmonia Dwójki)
MUZSIKS
MUZSIKÁSFoto: Béla Kása

Mihály Sipos, László Porteleki, Péter Éri, Dániel Hamar z gościnnym udziałem śpiewaczki Andrei Navratil 6 grudnia o godz. 19.30 wystąpią na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

Muzycy Muzsikás to uznani interpretatorzy wiejskiej gry i śpiewu z różnych regionów Węgier, ale szczególnie bliska jest im twórczość węgierskojęzycznych mieszkańców wschodniej części Siedmiogrodu, Seklerów zamieszkujących Równinę Transylwańską. Muzsikás są świetnym przykładem tego, jak twórczo można korzystać z własnej tradycji. 

Działający już ponad 40 lat zespół był pierwszym, który odniósł sukces w promowaniu węgierskiej muzyki ludowej jako przedstawiciel odrębnego gatunku muzycznego. Sięgając po najbardziej autentyczne melodie swojego kraju i interpretując je na swój sposób, muzycy podbili serca publiczności europejskiej, amerykańskiej i japońskiej. Są najbardziej popularnym zespołem ludowym zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Muzsikás jest stałym bywalcem najznakomitszych sal koncertowych świata, takich jak londyński Royal Festival Hall, paryski Cité de la Music oraz nowojorski Carnegie Hall. Zespół koncertował na całym świecie, występując ze znanymi solistami (Alexander Balanescu, Roel Dieltiens, Jandó Jenõ, Takács-Nagy Gábor, Várjon Dénes), zespołami kameralnymi (Takács Quartet, Keller Vonósnégyes, Bartók Vonósnégyes), chórami (Pro Musica Leánykórus, Tomkins Énekegyüttes) i orkiestrami symfonicznymi (Danubia Zenekar, BBC Skót Szimfonikusok, Radio France Szimfonikus Zenekar). Muzycy są laureatami licznych nagród i wyróżnień, w tym tak znaczących, jak Nagroda za Zasługi dla Sztuki Węgierskiej, Nagroda im. Franciszka Liszta, Nagroda im. Kossutha oraz Nagroda Węgierskiego Dziedzictwa.

Dużym walorem ich wizji muzyki jest wykorzystanie nie tylko klasycznego zestawu instrumentów, czyli skrzypiec, altówki i kontrabasu, ale także mniej znanych instrumentów, takich jak karpackie dudy, trzystrunowa kontra (inaczej gardon), koboz, kaval czy tambura.

Muzykom podczas koncertu towarzyszyła śpiewaczka i instrumentalistka Andrea Navratil, członkini zespołów Kobzos, Fonó czy Igriczek, powszechnie uznana i wielokrotnie nagradzana za prezentowanie śpiewaczej tradycji Węgier. 

Skład zespołu: 
• Mihály Sípos - skrzypce
• László Porteleki - skrzypce, koboz, tambura, śpiew
• Péter Éri - altówka, kontra, flety, mandolina
• Dániel Hamar - kontrabas, gardon, bęben
• Andrea Navratil - śpiew, taniec

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 6.12.2019

Godzina emisji: 19.30

at/mat.pras.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ród Karpieli. Koncertowa premiera płyty serii "Muzyka Źródeł". Wideo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 12:49
- To najpopularniejsze góralskie śpiewki, co to je na całym Podhalu znają - mówił o repertuarze płyty i jej koncertu promocyjnego Jan Karpiel-Bułecka. Zawarte są w albumie "Ród Karpieli", zbierającym muzykę słynnego Bolesława i jego synów, Jana i Sebastiana z legendarnej podhalańskiej rodziny.
rozwiń zwiń