X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Steve Coleman: muzyka to artefakt

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 11:48
- Dla mnie wszystko pochodzi z jednego źródła – od nas samych. Matematyka, filozofia, muzyka, cokolwiek – to my jesteśmy źródłem wszystkiego. Ludzie znikają – wszystkie twory ludzkiej działalności znikają z nimi. Jeśli chcesz je zrozumieć, musisz zrozumieć ludzi i siebie samego - mówił w Dwójce słynny amerykański muzyk jazzowy i kompozytor.
Audio
  • Amerykański saksofonista jazzowy i kompozytor Steve Coleman o swoim podejściu do muzyki (Nokturn/Dwójka)
  • Wywiad z saksofonistą jazzowym i kompozytorem Stevem Colemanem i pierwsza część wielkiego leksykonu polskich klarnecistów improwizujących (Nokturn/Dwójka)
Steve Coleman
Steve ColemanFoto: Stanislav Zbynek/PAP/CTK

jaruzelki's dream 1200.jpg
Lider Jaruzelski's Dream: na tej płycie udajemy polski free jazz

Steve Coleman, współtwórca tzw. ruchu M-Base, od lat 80. jest jedną z największych gwiazd jazzu współczesnego. W rozmowie nagranej podczas występu na tegorocznym festiwalu JaZZ i okolice w Rybniku porównywał on muzykę do języka. - Nigdy nie zapomnę, jak się mówi po angielsku, nie ważne, jak bardzo bym wariował. Za długo się nim posługuję. I muzyka jest takim językiem. To tak jak z chodzeniem, wypróżnianiem się, jedzeniem czy mówieniem. Te rzeczy są w nas tak głęboko osadzone, robiliśmy je tak wiele razy, że możemy je powtarzać bez myślenia o nich. W muzyce jest tak samo - podkreślał saksofonista.

Jak dodał, w czasie wykonywania muzyki jego myśli wędrują w rozmaite kierunki. - Czasem słyszę pytanie: "O czym myślisz, kiedy grasz?". "O wszystkim!". Ludzie tego nie rozumieją. Student myśli pewnie o skalach, akordach albo rytmie. A my myślimy o wszystkim, niekoniecznie o rytmie czy skali na pierwszym miejscu - tłumaczył gość Dwójki.

Czym dla Steve'a Colemana jest język? Jakiego polskiego słowa użył podczas wywiadu? O tym w nagraniu audycji, w której wysłuchać można było również pierwszej części wielkiego leksykonu polskich klarnecistów improwizujących.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Steve Coleman (saksofonista, kompozytor)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 22.30

pg

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń