X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jakub Ćwiek: komiks jest kompletną i bardzo dojrzałą formą

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 17:00
- Komiks z jednej strony zawiera literaturę najwyższych lotów, bo wybitni twórcy potrafią w znakomity i zwięzły sposób w tych wąskich dymkach zawierać bardzo mocną, wstrząsającą literaturę. Z drugiej strony mamy tutaj prawdziwe dzieła sztuki, które ogląda się z uwagą - mówił w Dwójce pisarz i scenarzysta.
Jakub Ćwiek
Jakub ĆwiekFoto: Magdalena Bednarek/grafika Polskie Radio

Posłuchaj
08:56 _PR2_AAC 2020_07_08-16-45-58.mp3 Jakub Ćwiek o swoich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

Jakub Ćwiek zdradził, że jest miłośnikiem komiksów, które wielu czytelnikom kojarzą się z nieco infantylną formą literatury. - Komiks odkrywaliśmy bardzo gwałtownie w latach 90., gdzie pojawiały się niezbyt wyselekcjonowane zeszyty komiksowe z superbohaterami, ale też "Kaczory Donaldy", które mocno wpłynęły na czytelnictwo wśród najmłodszych. I to rzucało pewien obraz starszym, czym ten komiks jest, ale ten obraz jest fałszywy - podkreślił pisarz.

Gość audycji szczególnie zwrócił uwagę na serię komiksów Criminal, autorstwa scenarzysty Eda Brubakera i ilustratora Seana Phillipsa. - To szereg opowieści, które można czytać niezależnie, ale które splatają się ze znakomitą neo-noirową opowieścią o przestępcach, policjantach, honorze i jego braku, walce o lepsze jutro. Te historie można przeczytać w ciągu kwadransa, czasem w pół godziny, a każda z tych historii dopowiada pozostałe i buduje tak niesamowity konstrukt, że z jednej strony to przerażająca wizja świata, a z drugiej jest to historia, w którą cały czas coraz mocniej chce się wnikać.

Jakub Ćwiek polecił również książkę "Rudy" Jacka Ketchuma, czyli przejmującą historię, w której głównym bohaterem jest walczący o sprawiedliwość weteran wojenny. - Chuligani zabijają mu psa i on próbuje wymierzyć sprawiedliwość wszystkimi możliwymi sposobami, ale odkrywa, że nie jest to możliwe. To także powieść o odkupieniu przez przyjaźń z czworonogiem. Ketchum jest w Polsce średnio znanym pisarzem, natomiast w Stanach Zjednoczonych to autor – nie boję się tego słowa – kultowy.

Jakub Ćwiek (ur. 1982) to polski pisarz, publicysta, scenarzysta, autor powieści fantastycznych, kryminałów i thrillerów. Niedawno gościł na antenie Dwójki, opowiadając o swojej najnowszej książce "Topiel".

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Jakub Ćwiek

Data emisji: 8.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak