Jakub Szamałek: jeszcze nie tak dawno słowo filozofa miało dużą wagę

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 20:21
- Umberto Eco potrafił trudne zagadnienia natury filozoficznej wykorzystać jako tło do snucia intrygi - mówił w Programie 2 Polskiego Radia pisarz i scenarzysta Jakub Szamałek.
Jakub Szamałek
Jakub SzamałekFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Posłuchaj
08:39 _PR2_(Literackie_Witaminy_Jakub_Szamalek)_2020_12_08-16-48-27.mp3 O swoich literackich fascynacjach opowiada Jakub Szamałek (Wybieram Dwójkę/Literackie Witaminy)

 

- Jako pisarz kryminałów i thillerów czytam głównie książki gatunkowe, ale nie tylko. Jestem właśnie świeżo po lekturze biografii prof. Leszka Kołakowskiego „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia” autorstwa prof. Zbigniewa Mentzela - mówił Jakub Szamałek.

- Czytając tę książkę najbardziej uderzyło mnie to, że jeszcze nie tak dawno słowo filozofa miało aż taką wagę. Kiedy słyszymy, jak szerokim echem odbijały się jego pisma i były żywo komentowane nie tylko w środowisku naukowym, to ciężko nie odnieść tego do współczesnych czasów, w których, mam wrażenie, bardzo ciężko się przebić z czymś, co nie jest atrakcyjne, kolorowe, głośne i gdzie każdy temat żyje tylko kilka minut - dodał.

Czytaj także:

Wzory do naśladowania

Pisarz wspominał także o twórcach, którzy są dla niego wzorami do naśladowania. - Cenię sobie także twórczość Umberto Eco głównie za to, że potrafił trudne zagadnienia natury filozoficznej wykorzystać jako tło do snucia intrygi i pozwalał czytelnikowi na zmierzenie się z tymi trudnymi pytaniami nie przez tekst naukowy, ale właśnie przez powieść, która wciąga samymi wydarzeniami - opowiadał.

Drugi autor, którego wymienił Szamałek, to amerykański pisarz Neal Stephenson. - Stephenson, podobnie jak ja, w swoich książkach zadaje sobie pytanie o nowe technologie i co one nam dają. To dla mnie wzór do naśladowania - dodał.


Własna twórczość

Jakub Szamałek wydał ostatnio trzecią część swojej trylogii "Ukryta sieć" o tytule "Gdziekolwiek spojrzysz". Książka jest próbą opowiedzenia o roli nowych technologii w naszym życiu, o tym, jak na nas wpływają, co zmieniły, co jeszcze mogą zmienić. I też jakie ryzyko tworzą, czy przed jakimi trudnymi wyborami nas stawiają. 

Staram się, żeby moje książki były wciągające i jeżył się od nich włos, ale próbuję też opowiedzieć coś więcej, niż tylko sensacyjną intrygę. Bardzo ważne jest dla mnie tło i to, co czytelnik wynosi z tych książek. Zależy mi na tym, żeby otwierać nowe horyzonty i żeby czytelnik zadał sobie pytanie, które wcześniej by mu do głowy nie przyszło - opowiadał Jakub Szałek.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Jakub Szamałek (pisarz, scenarzysta)

Data emisji: 8.12.2020

Godz. emisji: 16.45