X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Reportaż

Joanna Bogusławska z nagrodą główną za dokument radiowy na festiwalu NNW

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 21:45
Reportaż "Przerwane milczenie" autorstwa Joanny Bogusławskiej otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Radiowego na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Audio
  • Reportaż "Przerwane milczenie" autorstwa Joanny Bogusławskiej otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Radiowego na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. (PR, 2018)
  • Joanna Bogusławska po otrzymaniu nagrody (IAR)
  • Relacja Witolda Banacha z gali finałowej festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni (Poranek Dwójki)
Gala zamknięcia XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni
Gala zamknięcia XI Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w GdyniFoto: Festiwal_NNW/Twitter

Bohaterem słuchowiska jest Henryk Troszczyński, który w czasie II wojny został wywieziony na roboty do Smoleńska, a później do Katynia. Wraz z innymi polskimi robotnikami dowiedział się od okolicznych mieszkańców, że w lesie są zakopane zwłoki polskich oficerów. Odszukali te miejsca i opowiedzieli o tym niemieckim żołnierzom.

"Warto opowiadać takie historie"

Joanna Bogusławska, reportażystka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która nie mogła osobiście odebrać nagrody, nie kryła radości z powodu jej otrzymania.

- Ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie za całą dokumentację i pracę nad tym reportażem, która nie była łatwa. To były godziny spotkań z panem Henrykiem Troszczyńskim, ostatnim żyjącym świadkiem odkrycia zbrodni katyńskiej - wspomina.

Autorka słuchowiska dodaje, że ten reportaż by nie powstał, gdyby nie Irena Piłatowska, szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która opowiedziała jej o Henryku Troszczyńskim i zachęciła do spotkania.

Joanna Bogusławska podkreśla, że wyróżnienie utwierdza ją w przekonaniu, że warto i trzeba opowiadać takie historie. Jednocześnie autorka reportażu podkreśla, że jest to też nagroda dla Henryka Troszczyńskiego, dla którego jednym z najważniejszych celów życia, było informowanie o zbrodni katyńskiej.

Wyjątkowe słuchowisko

Przewodniczący jury Konkursu na najlepszy Dokument Radiowy Piotr Witt wyjaśnia, że reportaż Joanny Bogusławskiej to wyjątkowe słuchowisko. Jury konkursu - tłumaczy Witt - zwracało uwagę na odkrywczość tematyki i oryginalny sposób jej potraktowania, jak również na wartości dydaktyczne i poznawcze. W tych aspektach reportaż "Przerwane milczenie" "okazał się rewelacją konkursu. Słowami jedynego żyjącego świadka opowiada historię odkrycia grobów katyńskich, także jest to materiał cenny nie tylko dla słuchaczy dzisiaj, ale jest ten materiał cenny dla historii".

Z rozkazu Stalina w 1940 roku funkcjonariusze NKWD zamordowali ponad 22 tysiące Polaków, którzy zostali wzięci do sowieckiej niewoli po Agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Pierwsze informacje o zamordowanych podali Niemcy w 1943 roku.


Nagroda główna Festiwalu NNW 2019 dla Joanny Bogusławskiej
Nagroda główna Festiwalu NNW 2019 dla Joanny Bogusławskiej

NNW

XI Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci", podczas którego poza konkursami filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, odbyło się wiele spotkań i dyskusji z udziałem m.in. przedstawicieli IPN i MKiDN, rozpoczął się w czwartek. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

mr