more_horiz
PR24 Portal
Section05
81. rocznica wybuchu II wojny światowej

V Koncert Niepodległości "Westerplatte". Walka o polskie morze w pieśniach

- Współczesne nurty muzyczne pięknie się przenikają z tradycją, tworząc coś, co nie jest kakofonią, a harmonią - mówił o aranżacjach historycznych utworów, które złożą się na V Koncert Niepodległości "Westerplatte" Jacek "Wiejski" Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, reżyser, scenarzysta i producent wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  koncert Paweł Siwek Dwójka Westerplatte Morze Bałtyckie 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Niemiecka historiografia dot. II wojny światowej. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z wykrzywieniem obrazu

- Dominuje kwestia Holokaustu. Ważnym wątkiem jest także uparcie stosowane słowo "naziści". Znika perspektywa zasadnicza, to, że wojnę rozpoczęło państwo niemieckie - tak o historiografii naszych zachodnich sąsiadów mówił w audycji "Gość PR24" prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki historia Polski II wojna światowa 81. rocznica wybuchu II wojny światowej Niemcy 1939 HISTORIA ŚWIAT

"Sprawdź i nominuj innych". MSZ uruchomiło quiz z wiedzy o II wojnie światowej

MSZ uruchomiło we wtorek quiz dotyczący wiedzy o II wojnie światowej. W teście, który można rozwiązać po polsku, angielsku i rosyjsku padają pytania m.in. o pakt Ribbentrop-Mołotow, rtm. Pileckiego czy konferencję w Jałcie. Do rozwiązania quizu polskie MSZ nominowało na Twitterze m.in. MSZ Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa wojsko Ministerstwo Spraw Zagranicznych 81. rocznica wybuchu II wojny światowej historia Polski społeczeństwo

TYLKO U NAS Scenarzysta i nauczyciel, czyli kto może służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej

- Powinniśmy zaszczepiać rzemiosło wojskowe w jak najszerszych kręgach społeczeństwa i służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to umożliwia - mówi scenarzysta Jan Pawlicki. Z kolei Marek Langer, nauczyciel WF-u tłumaczy, że trafił do terytorialsów, ponieważ chciał rozwijać swoją pasję związaną ze strzelectwem i służyć ojczyźnie. Z żołnierzami na poligonie pod Wędrzynem rozmawiał nasz reporter.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Bogdan Pęk: Westerplatte to symbol całego narodu, jego zawłaszczanie jest próbą fałszowania prawdy

- Uroczystości na Westerplatte organizowane przez władze Gdańska zawsze były mętne. Dlatego specustawa pozwalająca państwu polskiemu przejąć ten obszar i organizować dumne oraz wspaniałe uroczystości przypominające, czym była napaść niemiecka, to działanie słuszne i konieczne - powiedział Bogdan Pęk, były senator i europoseł.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń II wojna światowa Gdańsk Westerplatte 81. rocznica wybuchu II wojny światowej historia Polski 1939

Kolejne nabory, rewolucyjne rozwiązania szkoleniowe i nowe wyposażenie. Dowódca WOT o planach rozwoju formacji

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła mówił w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio24.pl, że formację czeka rewolucyjna zmiana. - Bardzo mocno zastanawiamy się nad budową, i to będzie rewolucja, ośrodków szkolenia i szkół podoficerskich przy każdej brygadzie - mówił. Generał dodał, że żołnierze otrzymają też nowe wyposażenie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Prezydent na Westerplatte: to symbol bohaterstwa polskich żołnierzy

- To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata - przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny, ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły - mówił prezydent Andrzej Duda na Westerplatte podczas obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda Westerplatte II wojna światowa historia Polski 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

REPORTAŻ Krew, pot, łzy i ... "psychol". Byliśmy z kamerą na szkoleniu poligonowym WOT

- Ciemno strasznie. Hełm to podstawa, bo inaczej głowa będzie urwana. Dźwięki straszne podkładają. Jak ktoś nie ma spokojnego ducha, to jest bardzo ciężko - Mówi szer. Konrad Dąbek o "psycholu" - jednym z zadań, które musiał wykonać. - Jestem tu, by wyjść ze swojej strefy komfortu - tłumaczy z kolei szer. Beata Bardziak. Jak ciężkie są ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej, sprawdził też na własnej skórze nasz reporter. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Cześć i chwała bohaterom! Uroczystości państwowe na Westerplatte [ZAPIS RELACJI]

- 81 lat temu wybuchła II wojna światowa. Wybuchła przeciw Polsce na skutek ataku hitlerowskich Niemiec. Tutaj na Westerplatte zaatakowano polskich żołnierzy. W Wieluniu niemieccy lotnicy zrzucili bomby na śpiące miasto. Czcimy dziś pamięć naszych poprzedników - powiedział Andrzej Duda. Na Westerplatte zakończyły się oficjalne państwowe uroczystości z udziałem prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA historia Polski POLSKA 1939 1 września Westerplatte 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

TYLKO U NAS Znamy tożsamość pięciu obrońców Westerplatte. Szczątki żołnierzy odnaleziono rok temu

Polskie Radio ustaliło, że dzięki szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej oraz wielomiesięcznym badaniom genetycznym, dziś po godzinie 5 rano ujawniono pięć imion i nazwisk polskich żołnierzy, którzy polegli, broniąc Westerplatte w pierwszym tygodniu września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Adolf Hitler: "listopad 1918 roku w historii Niemiec nigdy więcej się nie powtórzy"

Naziści doszli do władzy w Niemczech na podstawie rewizjonizmu wobec postanowień traktatu wersalskiego. Dlatego Hitler w propagandowym przemówieniu zapowiedział, że wydarzenia, które doprowadziły do jego uchwalenia, nigdy więcej się nie powtórzy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adolf Hitler II wojna światowa kampania wrześniowa 1939 skarby archiwum historia 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Prezydent oddał hołd poległym. Złożył kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. Towarzyszyli mu m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek i szef MON Mariusz Błaszczak. Był to element inaugurujący obchody 81. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA historia Polski POLSKA 1939 1 września Westerplatte 81. rocznica wybuchu II wojny światowej
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem