Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 25.07.2011

Piknikowe menu

Wiktuały zabrane na piknik powinny po pierwsze i najważniejsze być odporne na czas spędzony poza lodówką. W takich sytuacjach doskonale zdają egzamin oliwki, suszone pomidory czy karczochy w oliwie, które w zestawieniu z krakersami są bardzo smaczną przekąską.
Piknikowe menuFot.: Glow Images

Warzywa takie jak marchewka, papryka i seler naciowy, pokrojone w domu w słupki i podane z dipem z kremowego twarożku z majonezem, ziołami i czosnkiem to również sprawdzone piknikowe danie. Można również zabrać ugotowany przed piknikiem bób.

Amatorom polecam żółte sery w towarzystwie z orzechów i winogron.
Co do owoców, to na pikniku nie może ich zabraknąć. Nawet melon obrany, wypestkowany, podzielony na części i zapakowany do pudełka jest "do wzięcia".

Jeśli mamy ochotę na coś mniej wegetariańskiego polecam kabanosy, wszelkie podsuszane kiełbasy i samodzielnie upieczone mięsa (wędliny "sklepowe" po kilku godzinach nie będą nadawały się do jedzenia). Z pieczonego schabu, kawałków żółtego sera i papryki czy ogórka konserwowego można zrobić szaszłyki.

Dobrym piknikowym pomysłem są naleśniki, które mogą zastąpić pieczywo a podane z masłem orzechowym, kremem czekoladowym i serkiem waniliowym zachwycą każde dziecko.

Jeśli mamy czas to warto usmażyć wcześniej np. racuchy z jabłkami. Na świeżym powietrzu doskonale smakują nawet zimne. Piknikowym napojem jest kompot lub lemoniada, a kawa zabrana w termosie będzie doskonałym zakończeniem posiłku.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka