Co się stało z wawelskim skarbcem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co się stało z wawelskim skarbcem?
Ілюстрацыйны здымакFoto: shutterstock.com Forewer

Królewskie skarbce to nie tylko zgromadzone "jak w banku" dobra. To także świadectwa kultury materialnej danego kraju i widome dowody polskiej potęgi.

Posłuchaj

Dlaczego kochamy biżuterię? (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jest okazja dowiedzieć się więcej o losach tego "banku" i rękodziele złotniczym na ziemiach polskich od czasów ostatnich Jagiellonów i Wazów aż do Jana III Sobieskiego. Na Zamku Królewskim w Warszawie od 4 sierpnia można oglądać wystawę "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce XVI i XVII wieku". To unikalna okazja, by zobaczyć około 500 obiektów wypożyczonych z 80 galerii, zarówno z Polski, jak i innych krajów.

Biżuteria jest tak stara jak ludzkość. Ale poza zdobieniem danej osoby zawsze odgrywa kilka dodatkowych ról. W kosztownościach zawierała się wiedza, kto kim jest. Klejnoty mówią również o klimacie i modzie panującej w danej epoce. Wraz z rewolucjami, wojnami XX wieku i przeobrażeniami społecznymi, wyroby jubilerskie także przeszły rewolucję, jednak tęsknota za dawnym splendorem pozostała.

Zadziwiające, na jak wiele sposobów stara biżuteria może otrzymać "nowe życie''. Można wziąć udział w warsztatach rekonstruowania dawnych precjozów. Istnieje też zjawisko swojego rodzaju recyklingu wyrobów złotniczych, czego przykładem są sukienki Matki Boskiej Częstochowskiej wykonane z darów wotywnych, zazwyczaj o sporej wartości i wysokim jubilerskim kunszcie.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***
Autor: Monika Małkowska
Goście: Anna Saratowicz (kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie) prof. Agnieszka Bender (kulturoznawca)
Data emisji: 20.06.2019
Godzina emisji: 12.06

ml/gs

Polecane