X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Gdy umierają najbliżsi... Życie po stracie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:00
– Mało kto o tym mówi, że bardzo ważne jest bycie przy zmarłym, żeby łatwiej nam było przejść żałobę, która się zaraz zacznie. Często jest to etap bardzo trudny czy to będzie rodzic, mąż czy żona, którzy tracą kogoś bliskiego – mówi ks. Paweł Dobrzyński, prowadzący domowe hospicjum dla dzieci Promyczek. 
Audio
  • Towarzyszyć tym, którzy odchodzą. Ksiądz Paweł Dobrzyński o byciu przy umierających dzieciach (Godzina prawdy/Trójka)
Powązki Wojskowe w Warszawie, w dzień Wszystkich Świętych, 1.11.2019. 1 listopada kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Wierni odwiedzają cmentarze, modlą się przy grobach bliskich
Powązki Wojskowe w Warszawie, w dzień Wszystkich Świętych, 1.11.2019. 1 listopada kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Wierni odwiedzają cmentarze, modlą się przy grobach bliskichFoto: PAP/Marcin Obara

Gość "Godziny prawdy" zwracał uwagę, że przez ostatnie lata zmieniło się przeżywanie odchodzenia najbliższych. - Z mojej perspektywy, prowadzenia hospicjum Promyczek, ale też bycia przy dzieciach umierających i obserwacji otoczenia, w którym się znajdujemy, wydaje mi się, że śmierć coraz bardziej zostaje wyparta, bycie przy umierającym zostaje wyparte. Kiedyś jeszcze 20 lat temu zmarły przebywał w domu, były tak zwane puste noce, kiedy ludzie mogli opłakać zmarłego, były sprawowane modlitwy. Bliskość śmierci była bardziej związana z człowiekiem. Teraz śmierć zostaje jakby zepchnięta do kostnicy. Później przywiezienie ciała do kościoła, msza święta pogrzebowa i koniec – przyznaje rozmówca Michała Olszańskiego. 

Jak pogodzić się ze śmiercią dziecka? Jakie kolejne etapy ma żałoba? Jak towarzyszyć osobom po stracie najbliższych? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: ks. Paweł Dobrzyński (prowadzi domowe hospicjum dla dzieci Promyczek)

Data emisji: 1.11.2019
Godzina emisji: 12.08

gs/pj