X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mężczyzna, który poznał tajemnice kobiet - szpiegów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 15:45
Marek Łuszczyna zbadał życiorysy 10 kobiet – agentek, które pracowały dla polskiego – ale też brytyjskiego lub hitlerowskiego – wywiadu. – W Polsce oficjalnie kobiety w wojsku nie służyły, a przecież one były i cierpiały z tego powodu. Między innymi dlatego napisałem tę książkę – mówił w Trójce autor powieści "Igły".
Audio
  • Michał Nogaś i Marek Łuszczyna opowiadają o książce "Igły" (Do południa/ Trójka)
  • Jan Niebudek o najsłynniejszych kobietach szpiegach (Do południa/ Trójka)
Fragment okładki książki Igły
Fragment okładki książki "Igły" Foto: mat. prom. PWN

Opisane bohaterki to rodowite Polki i kobiety, dla których Polska stała się nową ojczyzną. Arystokratki, żony dyplomatów, córki przedsiębiorców, troskliwe panie domu i przedwojenne feministki, dojrzałe opiekuńcze matki i nastolatki, którym ledwo starczało siły, by przeładować pistolet.

W czasie II wojny światowej miały zdobywać i dostarczać w odpowiednie ręce informacje, od których zależał los setek tysięcy ludzi. Zostały szpiegami z pobudek patriotycznych i wewnętrznej potrzeby, a czasem przez przypadek, wrodzoną naiwność lub ślepą miłość.

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Autor, w poszukiwaniu materiałów do książki, odwiedził m.in. archiwa w Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Włoszech. Jak mówił w Trójce, chciał w ten sposób oddać hołd bohaterkom. - W polskim wojsku oficjalnie nie było żołnierek, Polacy nie przewidywali, że kobiety będą walczyły. Tymczasem one stanowiły prawie połowę Armii Krajowej. I strasznie cierpiały. O tym także jest ta książka, bo chciałem, żeby historie szpiegów były tylko kostiumem dla niezwykle ciekawych historii kobiet – opowiadał Marek Łuszczyna.

Więcej rozmów o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Niestety nie udało mu się spotkać żadnej z opisywanych bohaterek. – Ostatnia zmarła Elżbieta Zawadzka i to na rok przed tym, jak zacząłem prace nad książką. Dożyła blisko 100 lat chociaż myślała, że umrze już w wieku lat 18, trafiona niemiecką kulą – mówił gość Trójki.

Podejmując się misji decydujących o losach świata, bohaterki "Igieł” ginęły lub – w najlepszym razie – skazywano je na zapomnienie. Te, które ocalały, czekała po wojnie cela w więzieniu UB lub ciężki los na emigracji. Niektóre z opisanych kobiet los potraktował bardzo niesprawiedliwie, inne zostały mocno skrzywdzone.

Więcej o bohaterkach książki "Igły” usłyszą Państwo w dołączonym dźwięku. Zapraszamy także do wysłuchania materiału Jana Niebudka, na temat najpopularniejszych kobiet – szpiegów, które przeszły do kanonu kultury popularnej.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00. Program przygotował i prowadził Michał Nogaś

(ei)

Czytaj także

Odnaleziono materiały szefa wywiadu Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 17:55
Dokumenty przez 70 lat były w skrytce i tylko dzięki przypadkowi zostały odnalezione.
rozwiń zwiń