X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Radiowa Trójka świętuje setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 14:51
Z okazji przypadającej na 20 maja okrągłej, 100. rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Program 3 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone życiu i twórczości wybitnego pisarza, eseisty, żołnierza i więźnia obozów koncentracyjnych Gułagu. Nie zabraknie również premierowej adaptacji jednego z jego dzieł literackich – zbioru opowiadań "Skrzydła ołtarza".
W związku z wręczeniem doktoratu honoris causa Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu na UMSC (21.05.1997) wydawnictwo tej uczelni przygotowało zestaw książek tego wybitnego pisarza. W większości są to po raz pierwszy w Polsce drukowane pozycje
W związku z wręczeniem doktoratu honoris causa Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu na UMSC (21.05.1997) wydawnictwo tej uczelni przygotowało zestaw książek tego wybitnego pisarza. W większości są to po raz pierwszy w Polsce drukowane pozycjeFoto: PAP/CAF/Mirosław Trembecki

W poniedziałek 20 maja tego roku minie setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Z tego powodu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 rokiem autora "Innego świata" i "Dzienników pisanych nocą". Specjalnych audycji poświęconych Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu nie zabraknie również w radiowej Trójce. 


Bartosz Porczyk 1 IMG 1200.jpg
Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Trójce

Już w niedzielę 19 maja w "Kwestii kultury" (godz. 20.05-21.00) gościem Mariusza Cieślika będą badacze twórczości Gustawa Herlinga-Grudzinskiego: prof. Zdzisław Kudelski i dr Karol Samsel oraz dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

W poniedziałek 20 maja już od rana Program 3 Polskiego Radia emitował będzie całodzienny cykl (po każdym serwisie informacyjnym w godz. 9.00-17.00), na który złożą się wypowiedzi Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Z kolei w popołudniowym bloku "Zapraszamy do Trójki" ok. godz. 18.45 premiera reportażu "Opowieść o pewnej przyjaźni" Grażyny Wielowieyskiej. – Gustaw Herling-Grudziński urodził się w Kielcach, ale dzieciństwo spędził w Suchedniowie. I właśnie Suchedniów, rodzinna miejscowość fotoreporterki Hanny Musiałówny (współzałożycielki Stowarzyszenia Dokumentalistów "Droga") sprawiła, że pomiędzy nią a pisarzem nawiązała się piękna przyjaźń – w 1991 roku wysłała do niego pierwszy list i tak narodziła się korespondencja, która trwała do śmierci pisarza – wyjaśnia autorka.

A wreszcie w paśmie prozy o godz. 20.50 Trójka rozpoczyna emisję "Skrzydeł ołtarza" w odcinkach i w aktorskiej interpretacji Bartosza Porczyka. Tytułowy zbiór opowiadań to niesamowicie metafizyczna proza, pełna alchemicznych symboli, otoczona tajemnicą cierpienia i człowieczeństwa. Niektóre z opowiadań napisane są w bardzo oryginalnej konwencji literackiej – to połączenie eseju i nowelistyki, krótkiej formy literackiej. A to wszystko miesza się z wybitnym umysłem i erudycją Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. – Po przeczytaniu w pamięci zostaje sporo faktów, żywych obrazów miejsc i ludzi oraz wyciskający łzy, delikatnie sączony ból istnienia i samotności – czytamy w jednej z recenzji tego zbioru.

Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Książki.

Gustaw Herling-Grudziński – serwis specjalny Polskiego Gustaw Herling-Grudziński – serwis specjalny Polskiego Radia

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński - pisarz wielowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 10:14
- Gustaw Herling-Grudziński był pisarzem metafizycznym. To znaczy, że wbrew bardzo popularnemu wyobrażeniu, że był jedynie członkiem redakcji "Kultury" lub pisarzem politycznym, przez całe swoje życie zadawał sobie pytania dotyczące istoty człowieczeństwa - mówił prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń