Lato z Radiem Festiwal 2019 w Zakopanem za nami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lato z Radiem Festiwal 2019 w Zakopanem za nami
Plakat promocyjny wydarzenia "Lato z Radiem Festiwal 2019Foto: Polskie Radio

Zarówno Zakopane, jak i festiwal "Lato z Radiem" dla wielu Polaków oznaczają jedno: początek cudownych wakacji. W tym roku udało się połączyć otwarcie sezonu w tym wspaniałym mieście z otwarciem festiwalu. W piątek i sobotę stolica Tatr zamieniła się w festiwalową stolicę Polski – zagrali Kayah, Hanka Rybka, Włodek Pawlik, Krzysztof Zalewski, Sławek Uniatowski, Kapela ze Wsi Warszawa, Warszawskie Combo Taneczne czy Chopin University Big Band. Ponadto, tylko w Zakopanem można było przedpremierowo kupić płytę "Lato z Radiem Festiwal 2019"!

Największa niebiletowana impreza muzyczna w Polsce rozpoczęła się w Willi Czerwony Dwór w dniu 28 czerwca o godz. 16.00. Zaingurował ją Włodek Pawlik Trio z porywającymi aranżacjami pieśni oraz arii Moniuszki z bestsellerowej już płyty "Pawlik/Moniuszko Polish Jazz". – Nie spodziewałem się, że utwór "Prząśniczki" w jazzowej aranżacji może wyrwać publiczność z krzeseł – mówił Pawlik. – Moja emocja, temperament muzyczny tego fantastycznego i tak znanego w Polsce kompozytora sprawiły, że publiczność – gdziekolwiek gramy – reaguje żywiołowo – dodał artysta. Włodek Pawlik to laureat Grammy z 2014 roku, najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej na świecie, jeden z najbardziej nieposkromionych muzyków jazzowych nie tylko w Polsce.

Od godz. 18.00 koncerty przeniosły się do amfiteatru w parku im. Piłsudskiego. Zagrała tam Kapela ze Wsi Warszawa – laureaci wielu, wielu nagród na całym świecie, nagrodzeni Fryderykiem 2018 za album "Re:akcja mazowiecka". Ich siłą są koncerty – zagrali ich setki, głównie poza Polską. O godz. 19.00 na scenie amfiteatru nastąpiła radykalna zmiana nastroju: Warszawskie Combo Taneczne powstało kilka lat temu z miłości Janka Młynarskiego do szlagierów przedwojennej Warszawy. W ich wykonaniu przeszywają serce, dają do myślenia, wywołują uśmiech i… porywają do tańca.

Sobota 29 czerwca była nie mniej zaskakująca, choć Dolna Rówień Krupowa i usytuowana tu główna scena obiecywały całkiem inne muzyczne emocje. O godz. 17.00 festiwalowy koncert rozpoczęła Hanka Rybka – wokalistka ceniona przez profesjonalistów, uwielbiana przez tych, którzy mieli okazję ją usłyszeć. Na Podhalu nie trzeba jej przedstawiać, ale przypomnijmy: współpracowała m.in. z Ireną Santor, Markiem Grechutą, Marylą Rodowicz. Zachwycił się jej głosem i pasją do muzyki legendarny amerykański jazzman, grający z Milesem Davisem Bennie Maupine, z którego zespołem zjeździła Stany Zjednoczone i Europę. Pierwszą płytę "I to, i to" wydała z Polskim Radiem, otrzymała za nią Fryderyka 2004 w kategorii etno/folk. Zaproszenie na koncert "Lata z Radiem Festiwal" przyszło, kiedy tworzy materiał na nową płytę. O godz. 18.00 na scenie pojawiła się nadzwyczaj ciekawa formacja Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, o godz. 19.00 Sławek Uniatowski, który z Big Bandem stawiał pierwsze muzyczne kroki: z nimi podbił serca, wykonując repertuar Franka Sinatry i Zbigniewa Wodeckiego jak nikt w Polsce inny. O godz. 20.30 Krzysztof Zalewski, który brawurowo wyśpiewał przeboje Czesława Niemena, a dziś sam jest gwiazdą. Finał należał będzie do Kayah: o godz. 21.40 zaskoczy jak to ona. I na pewno po jej występie nikomu nie zachce się spać.

Nie tylko muzyka, czyli wydarzenia towarzyszące

Polskie Radio zaprosiło do Stref Festiwalowych: Muzycznej i Relaksu (Dolna Rówień Krupowa) oraz Familijnej (park im. J. Piłsudskiego). W Strefie Muzycznej od godz. 12.00 w piątek spotkać można było artystów oraz charyzmatycznych dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia. Marek Niedźwiecki w piątek wystąpił jako gość o godz. 15.00, natomiast od godz. 19.00 poprowadził "Listę przebojów Trójki", w sobotę od 11.00 do 13.00 – "Markomanię"; Piotr Metz, dyrektor artystyczny festiwalu, w piątek od godz. 14.00 do 15.00 poprowadził "W tonacji Trójki", w sobotę w godz. 19.00-22.00 – "Listę osobistą", a gośćmi audycji byli Kayah i Krzysztof Zalewski. Wszystkie audycje nadawane były na żywo z udziałem publiczności. W sobotę o godz. 15.30 Damian Sikorski z radiowej Czwórki zaprosił na spotkanie z Martą Zalewską, a po rozmowie – na minikoncert akustyczny laureatki konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!".
Ze studia plenerowego przy oczku wodnym na Krupówkach w piątek i w sobotę na żywo prowadzona była ulubiona przez słuchaczy w każdym wieku audycja Programu 1 "Lato z Radiem"Roman CzejarekMarta Januszewska w piątek i sobotę w godz. 9.00-12.00 zaprosili do licznego w niej udziału. Stąd też Ula KaczyńskaMarcin Kusy o godz. 13.00 poprowadzili "Muzyczną Jedynkę".

W Strefie Familijnej rządy objęli dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom: poprowadzili m.in. warsztaty reporterskie dla najmłodszych, czytali bajki z profesjonalnym lektorem z podziałem na role, maluchy mogły także m.in. nagrać życzenia dla najbliższych oraz wziąć udział w audycjach na żywo: w piątek w godz. 15.00–17.00 ("Popołudnik"), w sobotę po godz. 10.00 ("Rodzinny WF") i 14.00 ("Dziecięcy koncert życzeń").

W sobotę w godz. 12.00-17.00 ze studia plenerowego na Placu Niepodległości Program 2 Polskiego Radia ogłosił początek wakacyjnej trasy audycji "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej" z udziałem m.in. Olafa Lubaszenki, Stanisława Berbeki, Anny Kamińskiej, autorki książek o Wandzie Rutkiewicz i Halinie Kruger-Syrokomskiej. Radiowa Czwórka ze studia przy oczku wodnym na Krupówkach w godz. 15.00-19.00 zaprosiła na audycję "PlenAir".

W Strefie Relaksu na odrobinę ruchu od godz. 12.00 do wieczora zapraszała jedna z prowadzących kultową "Gimnastykę poranną" w radiowej Jedynce – Aleksandra Żelazo.

Dla tych, którzy nie byli z nami w Zakopanem, Polskie Radio przygotowało relacje na żywo i video streamingi: w piątek z występu Włodka Pawlika, w sobotę – całego koncertu z Dolnej Równi Krupowej. Wszystkie można było oglądać na polskieradio.pl oraz latozradiem.pl, a także na facebookach poszczególnych anten oraz kanale youtube Polskiego Radia.

Podczas Radio z Radiem Festiwal 2019 w Zakopanem nie zapominieliśmy o naszych słuchaczach przed radioodbiornikami. Oprócz serwisów informacyjnych w dniach 28 i 29 czerwca w Programie Trzecim Polskiego Radia można było posłuchać audycji i relacji z festiwalu:

28 czerwca – piątek

29 czerwca – sobota


Polecane