X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Nie tylko foki, kitesurfing i latarnie, czyli "Trójka wraca do korzeni" na Helu!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 17:40
W czwartek 11 września Agnieszka Szwajgier z Programu 3 Polskiego Radia odwiedziła z reporterskim mikrofonem Hel.
Audio
  • Agnieszka Szwajgier pozdrawia z Helu (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Język kaszubski wciąż żyje! (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Czy na Helu jest dobry "warun" dla kitesurferów? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Za co Polacy pokochali kitesurfing? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Historia kina Żeglarz (Do południa/Trójka)
  • Tradycje rybackie na Półwyspie Helskim (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Latarnicy i Latarniczki pracujące na polskim Wybrzeżu (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Trójka na Helu
Trójka na HeluFoto: Agnieszka Szwajgier

– Sprawdzimy, jak pływa się we wrześniu po Zatoce Puckiej z latawcem, nauczymy się najśmieszniejszych kaszubskich słów, zajrzymy też do kultowego kina w Jastarni – mówiła przed audycją Agnieszka Szwajgier, która w czwartek 12 września odwiedziła z reporterskim mikrofonem Hel – zarówno półwysep, jak i miasteczko na jego krańcu. A to wszystko w ramach popularnego radiowego cyklu "Trójka wraca do korzeni".  

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze stacji z ul. Myśliwieckiej odwiedzili ponad 20 miast i miasteczek: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelplin, Włocławek, Starogard Gdański, Białkę Tatrzańską, Lądek-Zdrój, Solinę, Krościenko, Żywiec, Kalisz, Kielce, Iławę, KołobrzegKraków, Gdańsk i SandomierzLublin, Zakopane i Wrocław. A w każdym miejscu, do którego zaglądają, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają ich specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w czwartek 12 września na Helu. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawostek o atrakcjach turystycznych, lokalnej kuchni i zwyczajach zarówno Półwyspu Helskiego, jak również samego miasteczka położonego na jego krańcu.

fot. Agnieszka Szwajgier/Polskie Radio fot. Agnieszka Szwajgier/Polskie Radio

Agnieszka Szwajgier przybliżyła m.in. magię popularnego na Helu kitesurfingu, czyli pływania na desce z latawcem i rozmawiała z miejscowymi pasjonatami tego sportu. Była mowa również o języku kaszubskim, który w latach 90. XX wieku stał się w szkołach tej części Wybrzeża przedmiotem dodatkowym. – A dziś już można napisać z niego maturę lub studiować etnofilologię kaszubską –przypomniała dziennikarka Trójki, która pytała Kaszubów o najśmieszniejsze słowa w ich języku.

Radiowa Trójka zajrzała również do Jastarni, gdzie działa ostatnie kino na półwyspie, czyli "Żeglarz". – Z przedwojennych zdjęć wynika, że to w ogóle jeden z najstarszych budynków w miasteczku. Na początku XX wieku była w nim restauracja, w trakcie wojny przekształcono ją w kino, którym pozostaje do dziś. Fotele skrzypią, w powietrzu czuć, że "Żeglarz" ma już swoje lata, na sali stoi piec kaflowy, a kino prowadzą wspólnie trzy dziewczyny z trzech pokoleń – babcia Urszula, mama Dagmara i wnuczka Patrycja – wyjaśniała Agnieszka Szwajgier, która spotkała się również z miejscowymi rybakami i zgłębiła temat latarń helskich.

Relacje były emitowane w porannym popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "Do południa" – o godz. 6.40, 7.40, 10.30, 16.20 i 17.20.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. W następnych miesiącach Program 3 Polskiego Radia odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Czytaj także

Nie tylko cebularze, wagi i trolejbusy, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 17:30
Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Tym razem odwiedziliśmy Lublin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Tatry, narty, oscypki i ciupagi, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Zakopanem!

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 10:00
– Śnieg, narty, Tatry, górskie wycieczki, kolejka na Kasprowy Wierch i oscypek. Właśnie z tym najczęściej kojarzy nam się Zakopane – wyliczał Mariusz Krzemiński z Programu 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko krasnale, zoo i inspektor Mock, czyli "Trójka wraca do korzeni" we Wrocławiu!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 17:30
W czwartek 15 listopada Jakub Witkowski z Programu 3 Polskiego Radia odwiedził z reporterskim mikrofonem Wrocław.
rozwiń zwiń