100

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
100
Fragment plakatu promującego wystawę "Nasze Bojownice. 100 lecie praw wyborczych Polek"Foto: Dom Spotkań z Historią

100 lecie niepodległości – 100 lecie pełni praw obywatelskich polskich kobiet.


. .

Postanowiłyśmy, że w przededniu obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości skupimy się na kobietach. Bo (o czym warto cały czas przypominać) wspaniale splatają się te dwie daty ważne dla wszystkich Polaków. Wywalczone przez kobiety pełne prawa obywatelskie dały im nie tylko prawo oddawania głosu w wyborach, dostęp do pracy czy edukacji ale także był to moment symbolicznego docenienia starań tych wszystkich, które żyły wcześniej, walczyły wcześniej. No właśnie. Zaczniemy od wystawy Nasze Bojownice. 100 lecie praw wyborczych Polek

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 10 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 10 listopada  >>>

Kim były polskie bojownice i o co walczyły? Dlaczego dynamit znakomicie nadawał się do gorsetu? Jak zakończyła się akcja wysłania podań przez kobiety o przyjęcie na Uniwersytet Jagielloński? Więcej w Galerii W-Z przy pl. Zamkowym (schody ruchome na Trasie W-Z) w Warszawie i na naszej antenie. Zwiedzamy w towarzystwie Michała Margańskiego.

Potem polecamy. Agnieszka Szydłowska poleca wystawę prac Małgorzaty Żerwe pt."Pocztówki z cmentarza". To projekt o równości każdego z nas na ostatniej drodze i o nadziei dla żyjących. Może pobudzać do refleksji nad naszym stosunkiem do pamięci o zmarłych, ponad statusem społecznym i religią.  Agnieszka Obszańska poleca wystawę  M a t r i a r c h A r t w Galerii Kobro (główny budynek ASP) w Łodzi. W stulecie odzyskania niepodległości oraz uzyskania praw wyborczych przez Polki, to pretekst do pokazania twórczości kobiet.  M a t r i a r c h A r t podejmuje temat niezależności i wolności wypowiedzi kobiet artystek. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace polskich artystek reprezentujących różne pokolenia i środowiska. Odnoszą się w nich one do kontekstów społecznych, ekologicznych, historycznych. Na wystawę zaprasza jedna z kuratorek - Aleksandra Ignasiak


Okładka książki Marty Madejskiej "Aleja Włókniarek", Wydawnictwo Czarne Okładka książki Marty Madejskiej "Aleja Włókniarek", Wydawnictwo Czarne

Spotykamy się z autorkami dwóch interesujących książek. Marta Madejska napisała "Aleję Włókniarek". Zabiera nas do Łodzi by opowiedzieć o mieście, przemyśle i kobietach. I emancypacji poprzez pracę. "Z pytań o przeszłość zrodziła się opowieść o "fabrycznych dziewczynach", bez których nie byłoby wielkich fortun, okazałych łódzkich pałaców ani odbudowanego łódzkiego przemysłu po II wojnie światowej. Zmieniali się właściciele fabryk, zmieniał się klimat polityczny, zmieniały się dekoracje, ale jedno pozostawało bez zmian – nadludzki wysiłek tysięcy kobiet." 

Anna Kowalczyk pisze we wstępie do swojej "Brakującej połowy dziejów", że jest to ksiązka zaproszenie. Zaproszenie do odkrywania historii naszych własnych przodkiń. Oraz, że jest to książka próbująca odpowiedzieć na pytanie "gdzie się podziały te wszystkie kobiety, ktore były tu przed nami? Dlaczego prawie nic o nich nie wiemy?" 


Okładka książki "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich" Anny Kowalczyk, Wydawnictwo W.A.B. Okładka książki "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich" Anny Kowalczyk, Wydawnictwo W.A.B.

Odwiedza nas Jaśmina Wójcik. Ileż to razy z wielką energią opowiadała na naszej antenie o dawnych zakładach Ursus, ich pracownikach, o spacerach po terenie fabryki, książce, spotkaniach, paradzie traktorów... Jaśmina - artystka wizualna, autorka prac wideo, rysunków, projektów w przestrzeni miejskiej, interaktywnych instalacji. Jaśmina gotowa do pokazania światu "Symfoni Fabryki Ursus".To filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej Jaśminy ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. I to jakie!!!

Co poza tym? Planujemy przegląd wydarzeń kulturalnych w telefonicznym skrócie oraz dużo więcej!

Do usłyszenia!

na fb 24/7

*** 

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek  
Data emisji: 10.11.2018 
Godziny emisji: 13.09, 14.09


Polecane