Grodzki chce spotkania z prezydentem. Szczerski: to rodzaj manifestacji, a nie prośby

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grodzki chce spotkania z prezydentem. Szczerski: to rodzaj manifestacji, a nie prośby
Krzysztof SzczerskiFoto: PR

– Ze strony marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego nie było telefonu ani pisemnej czy bezpośredniej prośby o spotkanie z prezydentem. Rozumiem więc, że na Twitterze bardziej manifestował, niż prosił o spotkanie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Posłuchaj

Krzysztof Szczerski o spotkaniu prezydenta z marszałkiem Senatu oraz reformie wymiaru sprawiedliwości (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Przedstawiciele Komisji Weneckiej odbyli w zeszłym tygodniu w Polsce dwudniową wizytę. Przyjechali do Warszawy w miniony czwartek na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego po to, by wydać opinię w sprawie przyjętej w grudniu przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów. W związku z tą sprawą marszałek Senatu w sobotę na Twitterze zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, informując, że chciałby się z nim spotkać i omówić kwestię ustawy.

ziobro zbigniew pap arch 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: Komisja Wenecka nie miała prawa przyjąć zaproszenia do Polski

Krzysztof Szczerski podkreślił, że drzwi do Pałacu Prezydenckiego dla Tomasza Grodzkiego są otwarte, ale zaznaczył zarazem, że marszałek w sprawie spotkania z głową państwa ani razu nie kontaktował się z Kancelarią Prezydenta RP oraz nie skorzystał ze składanych mu zaproszeń. – Nie było takiego telefonu ani pisemnej czy bezpośredniej prośby. Rozumiem więc, że na Twitterze był to bardziej rodzaj manifestacji, niż prośby o spotkanie – stwierdził szef gabinetu prezydenta RP.

>>>[JEDYNKA] "Tomasz Grodzki nie miał uprawnień". Marcin Warchoł o wizycie Komisji Weneckiej

Krzysztof Szczerski przypomniał, że wciąż trwa proces legislacyjny dotyczący ustawy reformującej wymiar sprawiedliwości. – Gospodarzem tego procesu jest Senat. Pan marszałek powinien więc przede wszystkim skupić się na organizacji pracy w izbie, na czele której stoi, a także docenić senatorów, bo to oni pochylają się nad tą ustawą – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jego zdaniem Tomasz Grodzki "przywiązuje najmniejszą wagę do pracy Senatu". – Konsultuje tę ustawę w Brukseli, konsultuje z jakimiś gośćmi z Komisji Weneckiej, a także z prawnikami w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. A przecież w izbie, której jest marszałkiem, ma swoją komisję – podkreślił gość audycji.

"Prezydent ocenia efekt pracy parlamentu"

Krzysztof Szczerski przypomniał, że ustawa ws. sądownictwa nie jest jeszcze przyjęta przez parlament, w związku z czym, ocenianie jej teraz jest daleko przedwczesne. - Z całym szacunkiem dla pani komisarz (Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunji Mijatović, która niedawno skierowała do MSZ pismo z rekomendacją dla Senatu, by odrzucić tę ustawę – red.), ale nie jest ona uprawniona do tego, żeby być częścią procesu legislacyjnego w Polsce - zaznaczył.

Dodał, że ponieważ proces legislacyjny jest w toku, także prezydent nie będzie wydawał ocen odnośnie ustawy. – Prezydent ocenia efekt pracy parlamentu. Dlatego, że to są sprawy poważne, dotyczące państwa – powiedział. Przypomniał, że Andrzej Duda był twórcą koncepcji powstania Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, więc kwestia odpowiedzialności sędziów jest dla niego bardzo ważna. – Dla Polaków również ważne jest poczucie, że żaden z elementów systemu państwowego nie jest wyjęty spod odpowiedzialności – podkreślił Krzysztof Szczerski.

komisja 1200 pap.jpg
Wizyta Komisji Weneckiej w Polsce. Fogiel: uznanie jej za oficjalną nie jest możliwe

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta RP)
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 8.13

bb/ml

Polecane