X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rzecznik prezydenta: Emmanuel Macron zaakcentował rolę Polski w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 08:45
– Prezydent Macron podkreślał, że współpraca Polski, Francji i Niemiec jest absolutnie fundamentalna dla przyszłości Unii Europejskiej i stąd propozycja, by w najbliższym czasie doszło do spotkania państw Trójkąta Weimarskiego – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.
Audio
  • Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski o wizycie prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce, nadchodzących wyborach prezydenckich i ustawie o statusie osoby najbliższej ("Salon polityczny Trójki")

Trwa wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce. W poniedziałek Macron spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski podkreślił, że w rozmowach głów państw poruszonych było "wiele kwestii ważnych zarówno dla Polski, jak i dla Francji". – To były kwestie naszych spraw bilateralnych i międzynarodowych, związanych z Unią Europejską. Chciałbym podkreślić jedną rzecz, na którą uwagę zwrócił też prezydent Emmanuel Macron. To jego pierwsza wizyta w europejskim kraju w tym roku, co też pokazuje wagę tej wizyty i to, jak strona francuska traktuje tę wizytę – oceniał.

Duda Macron twitter 1200.jpg
Media zagraniczne: wizyta Emmanuela Macrona w Polsce jest ważna dla Europy

Spotkanie państw Trójkąta Weimarskiego

W rozmowie poruszony został temat spotkania państw Trójkąta Weimarskiego. Emmanuel Macron zaproponował, by takie spotkanie odbyło się na najwyższym szczeblu (prezydent Francji, prezydent Polski i kanclerz Niemiec) po polskich wyborach prezydenckich, ale "przed latem". Oznaczałoby to, że niezależnie od wyniku majowych wyborów prezydenckich, w spotkaniu wziąłby udział Andrzej Duda – szczyt Trójkąta Weimarskiego odbyłby się jeszcze przed sierpniowym zaprzysiężeniem prezydenta elekta.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Olbrzymi sukces Andrzeja Dudy". Beata Kempa o wizycie Emmanuela Macrona

– Z francuskiej strony padła taka propozycja, bardzo się z niej cieszymy. Prezydent Macron podkreślał, że dzisiaj rola Polski, Francji i Niemiec jest absolutnie fundamentalna, nasza współpraca jest absolutnie fundamentalna dla przyszłości Unii Europejskiej i stąd ta propozycja, by w najbliższym czasie doszło do spotkania państw Trójkąta Weimarskiego i by ta współpraca przyspieszyła. To jest w interesie nas wszystkich, w interesie Unii Europejskiej – mówił Błażej Spychalski. – Rozmowy o praworządności pojawiły się jako wątek poboczny – dodał rzecznik prezydenta.

"Zupełnie nowy etap"

– Dzisiaj wchodzimy w zupełnie nowy etap relacji polsko-francuskich. Wczoraj rozmawiano między innymi o bezpieczeństwie militarnym, pan prezydent Macron informował pana prezydenta Andrzeja Dudę, że inicjatywa (europejskiego – przyp. red.) bezpieczeństwa militarnego nie jest skierowana przeciwko NATO, ale jest elementem współpracy z sojuszem – tłumaczył Spychalski.

elektrownia atomowa 1200.jpg
Francuski "atom" trafi nad Wisłę?

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– To są kwestie, które były podnoszone przez nas wcześniej, o których chcieliśmy rozmawiać i rozmawialiśmy – dodał. Jak mówił, rozmawiano między innymi o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i europejskiego "zielonego ładu".

Współpraca przy transformacji energetycznej

– Emmanuel Macron podkreślał, że rozumie sytuację Polski, rozumie, dlaczego w Polsce tak dużo energii elektrycznej wytwarza się z paliw kopalnych. Przekonywał, że strona francuska jest dzisiaj w stanie pomóc nam w tej sprawiedliwej transformacji energetycznej – mówił gość Polskiego Radia.

– Nie było rozmowy o osiągnięciu neutralności klimatycznej w 2050 roku. Była rozmowa o tym, że będziemy zmieniali nasz miks energetyczny, że liczymy na współpracę ze stroną francuską. Przypominam, że to strona francuska ma w Europie najbardziej rozwiniętą energetykę jądrową, na którą my też chcemy stawiać – podkreślił.

W rozmowie także o ustawie o statusie osoby najbliższej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Błażej Spychalski (rzecznik prasowy prezydenta)
Data emisji: 4.02.2020
Godzina emisji: 8.15

mbl

Czytaj także

Amerykanie pomogą w rozwijaniu energetyki offshore w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 11:40
Agencja Rozwoju Przemysłu i General Electric podpisały list intencyjny, w którym strony deklarują współpracę przy produkcji i usługach związanych z nowoczesnymi źródłami energii. Chodzi głównie o fotowoltaikę i morskie farmy wiatrowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Sobolewski: im więcej Małgorzata Kidawa-Błońska mówi, tym lepiej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 07:43
- Kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej nam nie przeszkadza - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego PiS. - Na razie nie widzę możliwości, by PO zrezygnowała ze swojej kandydatki - dodał Sobolewski, odnosząc się do spekulacji o wystawieniu innego opozycyjnego kandydata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja proponuje współpracę przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 23:37
Propozycję przedstawił francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, który był gościem Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości w Warszawie.
rozwiń zwiń