X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wójcik: chcemy, by TSUE zbadał powiązanie praworządności z funduszami UE

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 09:57
– Chcemy, żeby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię, czy jest podstawa prawna do tego, żeby tego rodzaju mechanizm przyjmować. Przypomnę, chodzi o mechanizm łączący praworządność ze środkami unijnymi. Uważamy, że takiej podstawy prawnej nie ma – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik z Solidarnej Polski, minister w kancelarii premiera.
Michał Wójcik
Michał WójcikFoto: Polskie Radio/Trójka

shutterstock_31499602-12.jpg
Minister ds. Unii Europejskiej: mapa polityczna Wspólnoty wykluwa się na nowo

W poniedziałek odbyło się spotkanie liderów Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski. – Pojawił się protokół rozbieżności w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy, myślę, że sprawy, na które mamy inny punkt widzenia, zostaną rozwiązane – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera i członek Solidarnej Polski.

– Na kwestie mechanizmu przyjętego i zaakceptowanego na szczycie Rady Europejskiej patrzymy inaczej niż nasi przyjaciele z PiS. To nie znaczy, że PiS ma złe intencje. Jest pole do dyskusji i to dobrze, że ona się toczy. My uważamy, że to może być niebezpieczne dla naszego porządku prawnego i w związku z tym ta dyskusja jest podejmowana – podkreślił w "Salonie politycznym Trójki". 

Salon polityczny Trójki. Wójcik: chcemy, by TSUE zbadał powiązanie praworządności z funduszami UE/YouTube Polskie Radio

"Skarga będzie rozstrzygnięta"

Na uwagę, że do zaskarżenia unijnego mechanizmu pozostało około trzech tygodni, Michał Wójcik podkreślił, iż "chcemy, żeby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię, czy jest podstawa prawna do tego, żeby tego rodzaju mechanizm przyjmować". – Przypomnę, chodzi o mechanizm łączący praworządność ze środkami unijnymi. Uważamy, że takiej podstawy prawnej nie ma. Jeżeli mówimy o praworządności, to Unia musi zacząć od siebie – wskazał gość Polskiego Radia. – Ta skarga będzie rozstrzygnięta przez TSUE – podkreślił. 

Czytaj także: 

Jak mówił Michał Wójcik, to "ciekawa historia". – Co, jeżeli TSUE stwierdzi, że nie ma podstawy prawnej, a z drugiej strony – będzie oczekiwanie ratyfikacji decyzji, którą przyjęła Rada? To jest nieco skomplikowana sprawa, takie pytania padały w różnych parlamentach, gdzie już ta dyskusja się odbyła: czy Unia Europejska ma prawo do takiego działania, np. do zaciągania pożyczek – to jeden z przykładów. Proszę pamiętać, że wczorajsze spotkanie było dobre i ten kompromis zostanie osiągnięty – zaznaczył Michał Wójcik. 

Posłuchaj
13:37 2021_02_23 08_45_00_PR3_Salon_polityczny_trojki_for_media.mp3 Michał Wójcik: chcemy, by TSUE orzekło w sprawie mechanizmu powiązania środków UE z praworządnością (Salon Polityczny Trójki)

 

W rozmowie także m.in. o dymisji Janusza Kowalskiego ze stanowiska w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wpływach do budżetu z VAT i przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

ProwadzącyBartłomiej Graczak

GośćMichał Wójcik (minister w KPRM)

Data emisji: 23.02.2021

Godzina emisji: 08.45


mbl

Czytaj także

Wójcik: wchodząc do UE, nie umawialiśmy się na ingerencję w wymiar sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 07:28
- Dyskurs w ostatnim czasie toczy się wokół pytania o to, czy UE, KE mogą wkraczać w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, gdyż na to się nie umawialiśmy, wstępując do UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurtyka: zła jakość powietrza w Polsce to wynik cywilizacyjnego zapóźnienia

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 09:12
– Polityka energetyczna jest oparta o dwa fundamentalne założenia – najniższego możliwego kosztu i samowystarczalności – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie przenosiłbym tego sporu na całą Zjednoczoną Prawicę". Ziobro o konflikcie w Porozumieniu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 09:00
– Jestem zaniepokojony i zdziwiony procesami, do jakich doszło w Porozumieniu – nagle, znienacka, całkowicie zaskakująco. Nie przenosiłbym jednak tego sporu na całą Zjednoczoną Prawicę – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń