X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pogląd polityczny czasem determinuje pogląd prawny". Paweł Mucha o dyskusji na linii Polska-UE

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 09:02
– Nie ma wprost podstawy prawnej, zgodnie z którą instytucje unijne mogłyby się wypowiadać czy ingerować w sprawy dotyczące organizacji wymiaru sprawiedliwości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha, doradca prezydenta RP.

– Polskie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia; zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości ze szkodą dla niezawisłości sędziów – mówił 18 listopada na posiedzeniu sejmowych komisji komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Następnego dnia rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował, że KE wysłała list do Polski ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE i nasz kraj ma dwa miesiące na przesłanie wymaganych informacji.

– To są informacje, które są bezpośrednio w obiegu rządowym, niedotyczące bezpośrednio Kancelarii Prezydenta czy pana prezydenta. Dialog prowadzony jest przez rząd – powiedział Paweł Mucha, zapytany o list KE. Podkreślił jednocześnie, że w Kancelarii Prezydenta "zainteresowanie sprawami wymiaru sprawiedliwości jest stałe".

– W sferze prawnej nie ma wprost takiej podstawy prawnej, żeby w sprawach dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości instytucje unijne mogły się wypowiadać czy ingerować – przypomniał doradca prezydenta. Mówiąc o procesie politycznym, wskazał natomiast, że rząd zapowiedział likwidację Izby Dyscyplinarnej SN.


Posłuchaj
12:50 [ PR3]PR3 (mp3) 22 listopad 2021 08_44_51_for_media.mp3 Paweł Mucha: w Europie toczy się dyskusja o granice ingerencji UE (Salon polityczny Trójki)

 

Granica integracji UE

Gość Trójki podkreślił, że prezydent jest "absolutnie zainteresowany", żeby sędzia – jeśli popełni czyn zabroniony  odpowiadał za popełnienie tego czynu w sposób adekwatny.  Jeżeli ktoś ma ogromną indywidualną władzę rozstrzygania w sprawach cywilnych, karnych, to nie powinien być ponad prawem – wyjaśnił.

Według Pawła Muchy dyskurs, który toczy się dziś w Europie, dotyczy granicy ingerencji UE w sprawach, w których nie ma ona wprost kompetencji, ale próbuje je sobie przypisywać, i tego, "czy będziemy się godzić, żeby taka ingerencja miała miejsce".

Jak wskazał, UE to kwestia wzajemnego dialogu i wyjaśnień. – Nigdy nie jest źle, że rozmawiamy, że przedstawiamy swoje racje. Niestety jest tak, że czyjś pogląd polityczny czasem determinuje pogląd prawny. To jest rzecz, która wymaga dyskusji na forum europejskim – stwierdził.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Mucha (doradca prezydenta RP)
Data emisji: 22.11.2021
Godzina emisji: 8.45

fc/kr

Czytaj także

Reforma sądów powszechnych. Zbigniew Ziobro: wprowadzamy rewolucyjne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 21:59
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że reforma sądów powszechnych ma służyć usprawnieniu działania sądów i przybliżeniu ich do ludzi. Resort sprawiedliwości przedstawił w poniedziałek założenia przygotowywanych zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Unijne frakcje atakują Polskę, gdy ta zmaga się z zagrożeniem". Wiceszefowa Fideszu o liście ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 15:41
- Polska jest w sytuacji zagrożenia, a tymczasem grupa partii w Parlamencie Europejskim po prostu ją atakuje - oceniła wiceszefowa rządzącego na Węgrzech Fideszu Kinga Gal w wywiadzie dla dziennika "Magyar Nemzet". W ten sposób odniosła się do listu pięciu europejskich partii, w którym zaapelowano o wstrzymanie zatwierdzenia polskiego KPO. 
rozwiń zwiń