more_horiz

Wiceminister zdrowia: w najbliższych dniach możliwe skrócenie kwarantanny

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 09:18
W krajach zachodnich skraca się kwarantannę do 5-6 dni, przeważnie jest tak, że po 5 dniach można podjąć pracę. W najbliższych dniach my też podejmiemy taką decyzję - mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Polsce potwierdzono obecnie 966 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa pod nazwą omikron. To prawie 20 proc. badanych próbek. Szczegółowe dane dotyczące zakażeń o godzinie 10.30 poda minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

"Piąta fala już u nas zagościła"

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odmówił podania na antenie Programu 3 Polskiego Radia tych szczegółowych informacji. Jak wyjaśnił, liczby są naprawdę duże, a "piąta fala nie zbliża się do nas, tylko już w naszym kraju jest".

– Dzisiejsze dane pokazują, że piąta fala naprawdę zagościła dość mocno w naszym kraju. Mam nadzieję, że to także przemówi do tych Polaków, którzy w tej chwili kwestionują wartość szczepień i wartość obostrzeń – dodał wiceminister zdrowia.

Waldemar Kraska, pytany o szczyt piątej fali pandemii w Polsce, stwierdził, że z prognoz ministerstwa wynika, że będzie to połowa lutego, jednak są i takie prognozy naukowców, które pokazują wcześniejsze terminy. Zauważył, że ta fala zakażeń jest inna niż dotychczasowe, a przez to jeszcze bardziej nieobliczalna. Zachęcił także do stosowania się do obowiązujących obostrzeń, a zwłaszcza do używania maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

Przypomniał także o szczepieniach, których większa liczba skutkuje mniejszym obciążeniem służby zdrowia w krajach zachodnich pomimo ogromnej liczby zakażeń omikronem.

Skrócenie kwarantanny

Wiceszef resortu odniósł się jednak do pytania o kwarantannę związaną z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Na samym początku pandemii, od marca 2020 roku, aby móc być z kwarantanny zwolnionym, trzeba było mieć 2 negatywne testy. Później zrezygnowano z testowania ozdrowieńców, uznając, że po pewnym okresie – 2 tygodni, później 10 dni – ryzyko dalszego zakażania, nawrotu choroby, jest już niewielkie.

Obecnie coraz więcej państw Europy Zachodniej decyduje się na jeszcze mocniejsze skrócenie kwarantanny. Jak wyjaśnił Waldemar Kraska, chodzi o to, by już po 5-6 dniach móc wrócić do pracy, jeśli nie przechodzi się choroby ciężko.

– Kraje zachodnie robią to nie tylko ze względu na inny wariant koronawirusa, ale także dlatego, że tak wiele osób jest zakażonych, że gospodarki czy funkcjonowanie państw było zagrożone. Więc połączono dwa aspekty – aspekt medyczny i aspekt ekonomiczny – mówił Waldemar Kraska.

Pytany o plany polskiego resortu zdrowia w tej sprawie, stwierdził, że "w najbliższych dniach taka decyzja zostanie podjęta".

Czytaj również:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


Posłuchaj
12:35 2022_01_19 08_45_19_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Waldemar Kraska: w najbliższych dniach decyzja ws. skrócenia kwarantanny ("Salon polityczny Trójki")

 

* * *

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 19.01.2022
Godzina emisji: 08.45

jmo/pr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem