more_horiz

Szef KPRM: nie jesteśmy absolutnie stroną tego konfliktu i nie będziemy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 10:10
– Polska nie prowadziła, nie prowadzi i nie będzie prowadzić żadnych działań zbrojnych ze swojego terytorium, nie jesteśmy absolutnie stroną tego konfliktu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy 1 marca podało na Facebooku, że Ukraina ma otrzymać od zagranicznych partnerów 70 myśliwców MiG-29 i Su-25. Według niego Bułgaria miała przekazać Ukrainie 16 maszyn MiG-29 i 14 samolotów typu Su-25, Polska – 28 maszyn MiG-29, Słowacja – 12 myśliwców MiG-29. Wiceszef MSWiA w poniedziałek w Polskim Radiu 24 zdementował te informacje, mówiąc, że "polskie stanowisko się nie zmieniło". – Nie wysłaliśmy żadnego myśliwca na Ukrainę – podkreślił wiceminister w MSWiA.

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia do tej kwestii odniósł się także Michał Dworczyk. Jak wskazał, "żadne takie decyzje nie zapadły, a jeśli miałyby być podejmowane, to muszą one być omówione i podjęte na poziomie całego Sojuszu". 

"Analizowane różne scenariusze"

– W tej chwili trwają dyskusje na poziomie Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym z naszymi najważniejszymi partnerami, Stanami Zjednoczonymi, na temat formy pomocy, w tym pomocy dotyczącej możliwości prowadzenia działań obronnych przez Ukrainę – powiedział i dodał, że "są analizowane różne scenariusze, natomiast dopóki nie zapadną decyzje w sprawach konkretnych, to prowadzenie tego rodzaju dywagacji nic nie wniesie do całej sprawy".

Szef KPRM odniósł się również do kwestii pomocy, jakiej Polska udziela Ukrainie. – Polska jest bardzo zaangażowana, przekazując całą pomoc humanitarną każdego dnia na Ukrainę – ocenił. – Przez Polskę, choćby ze względów geograficznych, przepływa część pomocy, która następnie trafia do ukraińskich sił zbrojnych – dodał. 

"Nie jesteśmy absolutnie stroną konfliktu"

Podkreślił również, że "Polska nie prowadziła, nie prowadzi i nie będzie prowadzić żadnych działań zbrojnych ze swojego terytorium". – Nie jesteśmy absolutnie stroną konfliktu i nie będziemy – wskazał.

– W tej sprawie wyrażali się bardzo jednoznacznie politycy polscy, jak i politycy europejscy i amerykańscy - powiedział. - Sojusz Północnoatlantycki nie będzie stroną tego konfliktu, o tym nie ma absolutnie mowy – zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:49 Trojka 2022_03_07-08-45-14.mp3 Michał Dworczyk: nie jesteśmy absolutnie stroną konfliktu (Salon polityczny Trójki)

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 7.03.2022
Godzina emisji: 8.45

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem