more_horiz

Kosiniak-Kamysz o zmianach w SN: nasze poprawki są daleko idące, ale w słusznym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 09:45
– Jeżeli nasze poprawki zostaną przyjęte, na pewno zagłosujemy za projektem prezydenckim – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, o projekcie zmian w Sądzie Najwyższym.

Sejm rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. W czwartek będzie pracował m.in. nad pięcioma projektami ustaw zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Rozpatrywane będą projekty: prezydencki, autorstwa PiS, autorstwa Solidarnej Polski, złożony przez KO wspólnie z Lewicą oraz projekt Lewicy. 

- Tylko ten prezydencki się nadaje z części obozu władzy - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz w "Salonie politycznym Trójki". Wskazał, że jeżeli poprawki PSL zostaną przyjęte, ugrupowanie na pewno zagłosuje za projektem prezydenckim. - Jeżeli nie zostaną, to będziemy podejmować decyzję - dodał.

PSL proponuje, aby sędziowie Izby Dyscyplinarnej przeszli w stan spoczynku, a sędziowie orzekający ws. odpowiedzialności zawodowej mieli 7-letnie doświadczenie. Partia postuluje również przywrócenie niesłusznie ukaranych sędziów.

- Nasze poprawki są daleko idące, ale w słusznym kierunku - ocenił prezes PSL. Przypomniał, że gdy przedstawiał je w Pałacu Prezydenckim, "była otwartość ze strony pana prezydenta". Na uwagę, że prezydent nie głosuje, Kosiniak-Kamysz zauważył, że prezydent ma swoje środowisko polityczne. 

Prezes PSL ocenił, że należy docenić, że prezydent wyszedł z inicjatywą i chce złagodzenia relacji na linii Warszawa - Bruksela.

Jesienią przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że warunkiem otrzymania unijnych środków z Funduszu Odbudowy jest między innymi wpisanie do Krajowego Planu Odbudowy zobowiązania polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Także unijny Trybunał Sprawiedliwości zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej.

- KPO nie działa, nie będzie już zaliczki bezzwrotnej, została tylko sfera pożyczek pod konkretne projekty - wyliczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że trzeba odrzucić tezy radykałów z Solidarnej Polski. - Oni nie chcą tych pieniędzy z KPO. Dziwne zachowanie, jeśli ktoś nie chce pieniędzy z UE dla swojego kraju - ocenił. 


Posłuchaj
12:48 [ PR3]PR3 (mp3) 23 marzec 2022 08_45_06_for_media.mp3 Władysław Kosiniak-Kamysz o projekcie zmian w Sądzie Najwyższym (Salon polityczny Trójki)

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (prezes PSL)
Data emisji: 23.03.2022
Godzina emisji: 08.45

fc/kr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem