more_horiz

"Środki na pomoc humanitarną". Paweł Szefernaker o Konferencji Darczyńców dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:02
– To są przede wszystkim środki, które państwa zadeklarowały albo na pomoc humanitarną, która codziennie trafia na Ukrainę, albo na pomoc w tych państwach. To nie są żadne dodatkowe środki dla Polski – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. 
Obejrzyj
Salon Polityczny Trójki

W Warszawie, w ramach Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy, zadeklarowano 6 i pół miliarda dolarów, które zostaną przekazane naszym sąsiadom. To wspólna inicjatywa premiera Mateusza Morawieckiego oraz premier Szwecji Magdaleny Anderson, a także przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Pomoc humanitarna dla Ukrainy

Na temat Konferencji Darczyńców dla Ukrainy mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. – To są przede wszystkim środki, które państwa zadeklarowały albo na pomoc humanitarną, która codziennie trafia na Ukrainę, albo na pomoc w tych państwach. To nie są żadne dodatkowe środki dla Polski - wyjaśnił Paweł Szefernaker.

– Nie ma żadnych dodatkowych środków na uchodźców. W perspektywie unijnej, którą w tej chwili kończymy, są programy różnego rodzaju i Unia Europejska zaproponowała, aby móc z tych programów niewykorzystane środki przesunąć na uchodźców – wskazał gość radiowej Trójki. 

Władze ukraińskie deklarują, że kilkanaście milionów obywateli tego państwa potrzebuje podstawowych artykułów takich jak żywność, leki, środki higieny osobistej czy ogrzewanie. Datki zebrane podczas konferencji będą przekazywane szczególnie mieszkańcom Ukrainy wschodniej oraz tym, którzy na skutek działań wojennych musieli opuścić swoje domy. Według danych ONZ takich osób jest ponad 12 milionów.

Adaptacja uchodźców

Paweł Szefernaker skomentował w Programie 3 Polskiego Radia również kwestię międzynarodowej konferencji ministrów ds. uchodźców, którą zaplanowano na poniedziałek (09.05). Zaznaczył, że "organizując konferencję, zaprosiliśmy te kraje, które są najbardziej zaangażowane w pomoc uchodźcom, czyli Niemcy, Wielka Brytania, Austria i Czechy". – Chcemy rozmawiać przede wszystkim o tym, jakie rozwiązania systemowe możemy przyjąć, jeżeli chodzi o adaptację Ukraińców w naszych państwach – zaznaczył. 

Posłuchaj
13:40 paweł szefernaker.mp3 Paweł Szefernaker o pomocy dla Ukrainy ("Salon polityczny Trójki") 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Szefernaker
Data emisji: 6.05.2022
Godzina emisji: 8.45

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem