Nowe prawo może uderzyć w polski transport. Czy uda się je odwlec?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe prawo może uderzyć w polski transport. Czy uda się je odwlec?
Samochody ciężarowe. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Unia Europejska. 2019/ Parlament Europejski 2019 free

Polscy transportowcy będą mieli gorsze warunki, jeśli pakiet mobilności będzie wdrażany w taki sposób, że nie da się ich zatrzymać. Czy jeszcze można coś zrobić? Polscy europosłowie różnych frakcji przez długi czas blokowali niekorzystne rozwiązania. Czy teraz uda im się je zatrzymać? O tym dyskutowali politycy różnych partiii, goście "Śniadania w Trójce". 

Posłuchaj

Kryzys w oświacie, strajk nauczycieli, kampania do PE, protest AgroUnii, sytuacja transportowców (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz’15) ocenił, że są to rozwiązania korzystne dla starszych państw UE i protekcjonistyczne. Dodał, że obecnie obsługujemy około 29 proc. transportu na poziomie Unii Europejskiej. Postulował, by walczyć z podwójnymi standardami w Unii. To nie koniec prac nad tą dyrektywą, zatem ma nadzieję, że europosłowie doprowadzą do tego, by przeszły one na kolejną kadencję.

Michał Wójcik (Solidarna Polska), wiceminister sprawiedliwości, mówił, że starano się na siłę wprowadzać tę propozycję pod obrady, mimo że kilka razy ją odrzucano, a teraz na sam koniec kadencji jeszcze próbuje się ją raz przeforsować. PiS z całą pewnością wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości, by zbadać całą procedurę głosowania. - To uderza w polskich transportowców, którzy są wypierani przez wielkie firmy z Francji czy z Niemiec - mówił.

- Jeśli chodzi o mobilność, toczą się rozmowy na szczeblach oficjalnych i zakulisowych. Gdyby Polska miała dobre relacje zakulisowe z Francją, Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego, nigdy nie ośmieliliby się postawić takiej sprawy w tej formule - powiedział były minister rolnictwa i były europoseł Marek Sawicki (PSL). Ocenił, że współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego została de facto zerwana. Polska nie jest dziś współdecydującym, ale jest na obrzeżach decyzji, proponowanych przez radę - dodał.

Więcej informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin (PiS) powiedział, że polscy eurodeputowani z PiS zbudowali front poparcia dla sprawy transportowców, nieprzyjmowania niedobrych rozwiązań dla tej branży z naszej części Europy. - Udało się przez wiele miesięcy blokować przyjęcie tej dyrektywy. Gdyby nie brutalne złamanie procedur, udałoby się w tej kadencji dyrektywy nie przyjąć. Byliśmy tutaj skuteczni – stwierdził.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała, że przez wszystkie lata blokowano dyrektywę. Tutaj, jak stwierdziła, europosłowie stanęli na wysokości zadania, jednak potrzebne byłyby rozmowy rządu z innymi krajami i to się nie sprawdziło.

Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta) mówił, że dyrektywa jest bardzo ważna i silnie uderza w polskich przedsiębiorców. Dodał, że w PE większościowa koalicja przegłosowała rozwiązania niekorzystne dla swoich partnerów z PO i PSL. Dodał, że jest bardzo mocny protekcjonizm Niemiec i Francji - i iluzja równości, dlatego potrzebna jest mocna reprezentacja Polski - dodał.

Pakiet mobilności reguluje kwestię pracy kierowców ciężarówek na terenie Unii Europejskiej. Polscy transportowcy alarmują, że jest on niekorzystny dla naszych firm. Pakiet reguluje między innymi czas pracy kierowców, wypoczynku i minimalne wynagrodzenie za czas przepracowany na terenie innego kraju.

Więcej w nagraniu.

W programie była również mowa o kryzysie w oświacie, strajku nauczycieli, proteście AgroUnii, konwencji przedwyborczej Koalicji Europejskiej.

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (PSL), Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz’15), Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów), Małgorzata Kidawa-Błońska (wicemarszałek Sejmu, Platforma Obywatelska), Michał Wójcik (Solidarna Polska, wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 06.04.2019
Godzina emisji: 9.08

Trójka/ IAr/ agkm

Polecane