X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Skutki wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. "Wielki sukces dyplomatyczny Polski"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 10:57
Sobota to kolejny dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA, w którym odwiedzi Reno i Carson City w stanie Nevada. O dotychczasowych jej skutkach, w kontekście podpisania deklaracji o zwiększeniu stałej obecności wojsk USA w Polsce, mówili w "Śniadaniu politycznym Trójki" politycy. 
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda w USA. Komentarze polityków (Śniadanie w Trójki)
Andrzej Duda i Donald Trump
Andrzej Duda i Donald TrumpFoto: PAP/EPA/ZACH GIBSON

W środę w Waszyngtonie prezydenci: Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej, która przewiduje m.in. zwiększenie stałej rotacyjnej obecności wojsk USA – trwała obecność ma wzrosnąć o ok. tysiąc żołnierzy, a także utworzenie w Polsce wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji. Ponadto, podczas środowego spotkania, Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35. Zdaniem amerykańskiego prezydenta, F-35 to jeden z "najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie". 

Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta) powiedział, że "główną istotą tej deklaracji jest fakt, że buduje naszą pozycję wobec innych partnerów w Europie". – To co Amerykanie ustalą z Polakami dotyczy całej Europy. Mamy ścisłe relacje z najpotężniejszym mocarstwem świata, które ma wolę bronić swoich sojuszników. Ta deklaracja ona uruchamia procesy współpracy w dziedzinie energetycznej. Mamy dużo sygnałów, z innych krajów, które witają z głębokim zadowoleniem podpisanie tej deklaracji – ocenił Paweł Soloch.

Marcin Kierwiński (PO) stwierdził, że "jeżeli chodzi o wzmocnienie obecności wojsk USA na terenie Polski to jest to dobra decyzja". – Jednak pamiętajmy, że koszty budowy tej bazy leżą jednak po stronie Polski. W ramach tej wizyty nie powiedziano nic o tarczy rakietowej. Mamy przeznaczyć gigantyczne pieniądze na zakup F-35, ale ten samolot nie przystaje do polskich potrzeb. To maszyna ofensywna, a my musimy inwestować w systemy przeciwlotnicze – powiedział Marcin Kierwiński. 

Ryszard Czarnecki (PiS) powiedział, że "to wielki sukces dyplomatyczny Polski i prezydenta Andrzeja Dudy". – To sygnał dla Waszyngtonu, że Polska jest sojusznikiem numer jeden w Unii Europejskiej. Po wielu latach będziemy mówić o tym wydarzeniu, jak o fakcie przyjęcia Polski do NATO. Szkoda, że opozycja tego nie widzi i nie jest w stanie wznieść się ponad podziałami w tej kwestii – stwierdził Ryszard Czarnecki. 

Jarosław Kalinowski (PSL) dodał, że pozytywnie ocenia efekty tej wizyty, ale nie powinniśmy dmuchać balonika sukcesu, bo może pęknąć. – Eksperci pozytywnie oceniają zwiększenie kontyngentu. Ten komponent energetyczny też jest istotny. Oceniając stan naszego uzbrojenia unikałbym retoryki, że jesteśmy silni, zwarci i gotowi na wszelką ewentualność. Na tym morzu zacofania mamy ledwie wysepki nowoczesności, nawet biorąc pod uwagę samoloty F-35. Nie mając systemu przeciwrakietowego Patriot, nie będziemy nawet w stanie ich obronić – powiedział Jarosław Kalinowski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zbigniew Gryglas (Porozumienie) stwierdził, że "sekretarz obrony USA porównał to porozumienie ze wstąpieniem Polski do NATO". – Zgadzam się, bo jest to przełom. Dotychczas wojska USA były w Polsce na "rekonesans". Tu ta obecność będzie trwała, co zapewni nam zdecydowanie wzrost bezpieczeństwa. Ważna jest też współpraca na polu gospodarczym. Zrobiliśmy wielki krok do przodu i kupiliśmy bezpieczeństwo na kolejnych kilkanaście lat – dodał Zbigniew Gryglas.

Grzegorz Długi (Kukiz'15) stwierdził z kolei, że dla niego to nie jest przełom. Zauważył też, że "politycy nie powinni rozmawiać o bezpieczeństwie w sposób partyjny". – Dyskutowanie, czy F-35 jest dobry czy nie, jest bez sensu, bo nie mamy specjalistycznej wiedzy. Na ten temat powinni wypowiadać się wojskowi – powiedział Grzegorz Długi. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście:  Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP), Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość)Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Zbigniew Gryglas (Porozumienie), Grzegorz Długi (Kukiz'15).
Data emisji: 15.06.2019
Godzina emisji: 9.10

koz/ml/gs

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 06:05
- Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - mówił prezydent Andrzej Duda w gazoporcie Sabine Pass, należącym do firmy Cheniere. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: prezydent Andrzej Duda odwiedzi Nevadę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 18:35
W kolejnym dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda odwiedzi Nevadę. W położonym na północy tego stanu mieście Reno polski prezydent otworzy "Tydzień polskiego biznesu" i weźmie udział w prezentacji dronów.
rozwiń zwiń