X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowy skład rządu Prawa i Sprawiedliwości. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 10:40
– Przed nami cztery lata trudnych rządów. Przyjęliśmy taki model, w którym premier będzie miał wpływ na koordynacje zadań poszczególnych resortów – powiedział na antenie Trójki europoseł PiS Joachim Brudziński. O nowym rządzie mówili także Adam Bielan (Porozumienie), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica) i Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta) i Marcin Kierwiński (PO). 
Audio
  • Politycy komentują nowy skład rządu (Śniadanie w Trójce)
Posiedzenie rządu
Posiedzenie rząduFoto: Twitter.com / Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki podał w piątek skład nowej Rady Ministrów. W rządzie nastąpią zmiany zarówno strukturalne, jak i personalne – w tym w resortach gospodarczych.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski stwierdził, że nowy skład rządu, który uważa za bardzo dobry to finał prac Zjednoczonej Prawicy. – Prezydent był o nich na bieżąco informowany. Przed nowym gabinetem dużo wyzwań, ale jestem przekonany, że sobie z nimi świetnie poradzi – powiedział Błażej Spychalski.

Adam Bielan (Porozumienie) stwierdził, że nowy rząd to niewątpliwie w dużej mierze jego kontynuacja. – Nic dziwnego, bo poprzedni gabinet przyczynił się do historycznego zwycięstwa. Uzyskaliśmy największe poparcie w wyborach parlamentarnych po 89 roku – powiedział Adam Bielan. Dodał, że "musimy w najbliższych latach spodziewać się spowolnienia gospodarczego, co jednak nie oznacza wyhamowania gospodarki". 

nowi ministrowie collage okokok finalversion 663.jpg
Nowi szefowie resortów gospodarczych w rządzie Mateusza Morawieckiego

Krzysztof Gawkowski (Lewica) powiedział, że "nowy rząd to rząd stagnacji, a nie zmiany". – Przed wyborami PiS obiecywało przyspieszenie i poprawę wielu elementów, które nie funkcjonowały. Teraz nie widać chęci takiego przyspieszenia. Nie wiem dlaczego. Owszem jest kilka elementów nowości, ale po to, by PiS wzmacniało się wewnętrznie, a nie żeby Polska się rozwijała. Dodatkowo ministrami zostało zdecydowanie za mało kobiet – dodał Krzysztof Gawkowski.

Marek Sawicki (PSL) powiedział, że nie zgadza się, iż jest to rząd kontynuacji. – W mojej ocenie jest to istotna przebudowa. Mamy wyraźny podział na część rządu, za którą będzie odpowiadał Jarosław Kaczyński. Chodzi przede wszystkim o obszar zarabiania pieniędzy i koordynacji kadr w spółkach Skarbu Państwa, którymi będzie zarządzał Jacek Sasin. Premier zostaje więc osłabiony, bo pozostaje mu polityka społeczna, zarządzanie budżetem i trudne negocjacje europejskie. Dużo zadań, ale mniejszy wpływ na finanse – dodał Marek Sawicki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Joachim Brudziński (PiS) stwierdził z kolei, że to właśnie rola premiera wzrasta. – Przed nami cztery lata trudnych rządów. Przyjęliśmy taki model, w którym premier będzie miał wpływ na koordynacje zadań poszczególnych resortów. Wycofaliśmy się z błędnej decyzji, którą była likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa. Przesunięcie do poszczególnych resortów decyzji nadzoru właścicielskiego nad spółkami, spowodowała, że ta koordynacja działań była osłabiona. Przywracamy ten resort, by "wszystkie konie ciągnęły w jednym kierunku" – dodał Joachim Brudziński.

Marcin Kierwiński (PO) powiedział, że "w nowym rozdaniu charakterystyczne jest, że zmienia się minister finansów". – Jarosław Kaczyński mówi o spowolnieniu gospodarki, a wszyscy wiedzą, że nadchodzi kryzys. Dlaczego kolejne osoby, które są desygnowane na to najważniejsze stanowisko uciekają z tego rządu? Czy chodzi o to, że tam jest taki bałagan, że nie chcą za niego brać odpowiedzialności? W tym roku jest to czwarta osoba na tym stanowisku. To zaprzecza stabilności – dodał Marcin Kierwiński

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono temat najważniejszych wyzwań przyszłego rządu, nowych marszałków seniorów Sejmu i Senatu oraz decyzji Donalda Tuska ws. startu w wyborach prezydenckich.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście:  Adam Bielan (Porozumienie), Joachim Brudziński (PiS), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica, Wiosna). 
Data emisji: 09.11.2019
Godzina emisji: 9.08

koz/ml


Czytaj także

Skład nowego rządu. M. Lodowski: nastawienie na ekspansywność gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 21:20
Skład nowego rządu jest już oficjalnie znany. Premier Mateusz Morawiecki dokonał zmian w kilku ministerstwach, zmieniła się także struktura rządu. W Polskim Radiu 24 skomentowali to eksperci i publicyści: prof. Łukasz Młyńczyk, Miłosz Lodowski, Marek Tejchman i Piotr Pałka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowi szefowie resortów gospodarczych w rządzie Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 23:20
Premier Mateusz Morawiecki podał dziś skład nowej Rady Ministrów. W rządzie nastąpią zmiany zarówno strukturalne, jak i personalne - w tym w resortach gospodarczych. Poniżej przedstawiamy sylwetki ministrów odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze.
rozwiń zwiń