X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Sellin o reformie sądów: UE chce nam dyktować ustawy. Nie można tego zaakceptować

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 10:00
– Traktowani jesteśmy nadzwyczajnie. Uważa się, że nie mamy prawa tego ustroju reformować, tylko mamy jeździć po instrukcje na zewnątrz. Tego oczywiście nie możemy zaakceptować – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, Marcin Kierwiński z PO, Piotr Zgorzelski z PSL, Adam Bielan z Porozumienia i Krzysztof Gawkowski z Lewicy.
Audio
  • Politycy o reformie wymiaru sprawiedliwości ("Śniadanie w Trójce")
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Shutterstock/olrat

W piątek Sąd Najwyższy w składzie 3 izb wydał uchwałę stwierdzającą, że składy sędziowskie, w których zasiadają sędziowie wybrani przez nową KRS, są składami niewłaściwymi, a nowo powołani sędziowie nie mogą orzekać.

Uchwała została podjęta pomimo zawieszenia posiedzenia przez Trybunał Konstytucyjny w związku z wszczęciem postępowania w sprawie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz Prezydentem RP a Sądem Najwyższym. Ministerstwo Sprawiedliwości uznało uchwałę SN za nieważną z mocy prawa. W "Śniadaniu w Trójce" politycy wszystkich stron dyskutowali o sytuacji w polskim sądownictwie.

sn-1200-pap.jpg
Michał Wójcik: uchwała trzech izb Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych

Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta, odniósł się do ustawy o sądach, którą niedawno przyjął Sejm. Podkreślił, że jeszcze nie ma decyzji prezydenta co do jej podpisania. Zaznaczył, że treść ustawy jest analizowana przez ekspertów i doradców głowy państwa, jednak sam Andrzej Duda zwracał uwagę, że jest wyraźna potrzeba podobnej ustawy w polskim porządku prawnym.

Rzecznik prezydenta zauważył, że sytuacja w sądownictwie jest patowa, zaś uchwała Sądu Najwyższego komplikuje ją jeszcze bardziej, bowiem SN przydziela sobie kompetencje innych organów konstytucyjnych, jak na przykład wyłączną prerogatywę prezydenta do ustanawiania sędziów. – Nie może być tak, że sędziowie Sądu Najwyższego będą decydowali, kto w Polsce jest sędzią, a kto sędzią nie jest. Takie uprawnienie jest wyłącznym konstytucyjnym uprawnieniem prezydenta RP – podkreślił Błażej Spychalski.

Krzysztof Gawkowski z Lewicy podkreślił, że nie można dopuścić do zachwiania całego wymiaru sprawiedliwości. Jak zauważył, obecny chaos prowadzi do tego, że w sprawach zwykłych obywateli, jak rozwody czy spadki, sądy mogą wydawać wyroki, które za kilka lat będą mogły być podważone. To powoduje brak stałości prawa i brak poczucia bezpieczeństwa.

Polityk stwierdził, że cała sprawa zaczęła się od próby upolitycznienia Krajowej Rady Sądownictwa, następnie przeszła przez etap wojny z Sądem Najwyższym, konflikt z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aż doszło do próby dyscyplinowania sędziów. Zdaniem przewodniczącego klubu Lewicy wszystko to zwiększa anarchię w sądownictwie, którą PiS podobno próbuje zwalczać.

Krzysztof Gawkowski powiedział też, że Lewica, wraz z politykami PSL i PO, zwróciła się do prezydenta z prośbą o spotkanie, by przekonać go do weta dla wspomnianej ustawy i podjęcia dyskusji o prawdziwej reformie sądownictwa.

Adam Bielan z koalicyjnego wobec PiS Porozumienia wyraził gotowość do udziału w dyskusji np. pod auspicjami PAN, którą zaproponował prof. Kleiber. Stwierdził, że "rozmawiać zawsze można", zwłaszcza że reforma wymiaru sprawiedliwości trwa i jeszcze się nie skończyła. Zauważył jednak, że ustawa przegłosowana przez Sejm trafiła już do prezydenta i tutaj nie ma pola do dyskusji, bo ustawa czeka na decyzję głowy państwa.

sędzia FREE 1200.jpg
Jabłonka: sędziowie to kasta feudalna

Przypomniał też, że potrzeba reformy wymiaru sprawiedliwości była podkreślana przez polityków wielu opcji już od dawna. Powołał się przy tym na propozycje Jana Marii Rokity, który swego czasu był kandydatem PO na premiera. Propozycje polityka, przygotowywane wspólnie z profesorem Andrzejem Rzeplińskim, były, jak mówił Bielan, wobec KRS znacznie bardziej radykalne niż te wprowadzone przez PiS.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Piotr Zgorzelski z PSL stwierdził, że PiS wywołuje temat sądownictwa i "nadzwyczajnej kasty" po to, by przykryć inne problemy polityczne – wzrost cen produktów, także energii oraz sprawę Mariana Banasia. Stwierdził także, że z perspektywy reformy sądownictwa ustawa przegłosowana przez parlament ma niewielkie znaczenie, bo nie zmniejsza czasu oczekiwania na wyrok, kosztów sądowych czy innych problemów, z którymi boryka się system.

Przypomniał także postulaty PSL i Kukiz'15 dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości. Stwierdził, że bez "uspołecznienia wymiaru sprawiedliwości" nie da się go naprawić. Przypomniał pomysł sędziów pokoju i wyborów powszechnych na stanowisko Prokuratora Generalnego.

Jarosław Sellin zauważył, że mamy spór nie tylko o sądownictwo, ale znacznie poważniejszy – o suwerenność. Jak stwierdził, Unia Europejska wymaga od nas, żebyśmy swoje ustawy pisali "na zewnątrz". – My powinniśmy z notatnikiem i ołówkiem jeździć poza granice Polski i grzecznie czekać, aż nam podyktują, jak ustawy w Polsce powinny wyglądać – mówił wiceminister kultury.

Krzysztof Bosak 1200__.jpg
Bosak: spór o zmiany w sądownictwie pogłębia się

Polityk przypomniał, że UE jest sojuszem niepodległych państw, a zgodnie z traktatami każde państwo ma prawo samo kreować swój wymiar sprawiedliwości. I w ten sposób traktowane są wszystkie państwa oprócz Polski. – Traktowani jesteśmy nadzwyczajnie. Uważa się, że nie mamy prawa tego ustroju reformować, tylko mamy jeździć po instrukcje na zewnątrz. Tego oczywiście nie możemy zaakceptować – podkreślił Jarosław Sellin.

Z kolei Marcin Kierwiński z PO stwierdził, że obóz władzy sam pogubił się w tym chaosie. Zauważył, że równocześnie uchwała SN jest uznawana przez ministra Ziobrę za nieważną, tymczasem premier prosi Trybunał Konstytucyjny o ustalenie konstytucyjności przepisów, na których opierał się SN wydając uchwałę. – Widać, że w tym całym bałaganie, który Polakom zafundowało PiS, gubią się nawet najwyżsi funkcjonariusze PiS-u - stwierdził.

Polityk PO wspomniał też o wyborach przewodniczącego swojej partii. Osobiście, jak stwierdził, popiera Borysa Budkę i liczy na wyłonienie przewodniczącego w pierwszej turze tak, by PO mogła skupić się na kampanii prezydenckiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (rzecznik prezydenta), Jarosław Sellin (wiceminister kultury), Marcin Kierwiński (PO), Piotr Zgorzelski (PSL), Adam Bielan (Porozumienie), Krzysztof Gawkowski (Lewica)
Data emisji: 25.01.2020
Godzina emisji: 9.08

jmo/mk