X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Roman Giertych symuluje chorobę? Rzecznik prezydenta: to jest żenujące

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 10:30
– Roman Giertych najpierw mówi, że zemdlał, a chwile później rozmawia z zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest to żenujące – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli politycy największych ugrupowań politycznych.
Audio
  • Politycy o zatrzymaniu Romana Giertycha (Śniadanie w Trójce)
Roman Giertych
Roman GiertychFoto: PAP/Tomasz Gzell

W czwartek Roman Giertych został zatrzymany przez CBA. Znany adwokat zemdlał, gdy funkcjonariusze przeszukiwali jego dom i trafił na oddział neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego. Tam – według prokuratury – miał on symulować utratę świadomości. Po otrzymaniu informacji, że nie ma przeszkód, by wykonać czynności z jego udziałem prokuratorzy postawili mu jednak zarzuty przywłaszczenia środków spółki Polnord, wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. CBA w tej samej sprawie zatrzymało również znanego biznesmena Ryszarda K.

Czytaj więcej
Roman Giertych 1200 PAP.jpg
Prokuratura: Roman Giertych rozpoczął symulowanie braku świadomości

Jarosław Sellin stwierdził, że te wydarzenia pokazują "równość wszystkich wobec prawa". – Roman Giertych nie jest zatrzymany za to, że jest adwokatem Leszka Czarneckiego, tylko dlatego, iż prawdopodobnie był wspólnikiem w przestępczych działania jednego z b. najbogatszych Polaków Ryszarda K. Poczekajmy na działania służb – apelował wiceminister kultury.

Marek Sawicki stwierdził zaś, że "Jarosław Kaczyński przejął nadzór nad instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa". – Prawdopodobnie według prezesa PiS, Giertych jest dużym zagrożeniem dla Polski. Aresztowania adwokata w takich warunkach, według wielu prawników, było kompletnie niepotrzebne, a użycie środków nieproporcjonalne do zagrożenia. Można przecież wezwać i przesłuchać - ocenił Marek Sawicki.

Posłuchaj
48:15 _PR3_AAC 2020_10_17-09-08-15.mp3 Politycy o zatrzymaniu Romana Giertycha (Śniadanie w Trójce)

"Proszę nie sugerować działań poza prawem"

– Tak równo traktuje władza wszystkich, że Jarosław Kaczyński oskarżony o przyjęcie łapówki jeszcze nawet nie złożył zeznań, a pełnomocnik tego, który ma na to dowody ledwie przeżył i w szpitalu nieprzytomnemu prokurator stawiał zarzuty – powiedział z kolei Andrzej Halicki. Europoseł PO uważa, że przypomina to śmierć Barbary Blidy i działania wobec Andrzeja Leppera. – To jest próba zastraszenia – dodał.

Błażej Spychalski podkreślił, że od wydawania wyroków są sądy i trzeba w tej sprawie poczekać na dalsze ustalenia. Zwrócił on jednak uwagę na możliwość symulowania choroby przez Romana Giertycha. – Mecenas najpierw mówi, że zemdlał, a chwile później rozmawiał z zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest to żenujące – stwierdził rzecznik prezydenta. – Sprawa dotyczy gigantycznych pieniędzy. Proszę nie sugerować, że coś tu się dzieje poza prawem – dodał.

Czytaj więcej
east news roman giertych 1200.jpg
Są zarzuty dla Romana Giertycha i Ryszarda K., m.in. pranie brudnych pieniędzy, przywłaszczenie środków

Krzysztof Gawkowski ocenił zaś, że "CBA stało się instytucją polityczną i realizuje polityczne zlecenia". – Ma to na celu eliminowanie wrogów PiS – powiedział. Polityk Lewicy wskazał również, że – według niego – moc państwa użyta do zatrzymania adwokata była niewspółmierna do potrzeb.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Marek Sawicki (PSL), Jarosław Sellin (PiS), Krzysztof Gawkowski (Lewica), Andrzej Halicki (PO), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 9.08

jp/ml

Czytaj także

"Aspekt polityczny ma największe znaczenie". Poncyljusz o zatrzymaniu Giertycha

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 08:46
- Roman Giertych jako adwokat świadczył swoje usługi różnym klientom i rozumiem, że za to dzisiaj też ponosi konsekwencje. Chociaż nie mam wątpliwości, że ten aspekt polityczny ma największe znaczenie w całej tej wczorajszej zawierusze - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz (KO), komentując czwartkowe zatrzymanie i przeszukanie w domu Romana Giertycha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokuratura: Roman Giertych rozpoczął symulowanie braku świadomości

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 23:28
- Po uzyskaniu informacji, że zdaniem lekarzy nie ma przeszkód, by wykonać czynności z jego udziałem, "w ocenie prowadzących czynności procesowe, Roman G. rozpoczął symulowanie braku świadomości" - czytamy w komunikacie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.
rozwiń zwiń