more_horiz

Projekt zmian w konstytucji. Fogiel: ubolewam nad postawą opozycji, która mówi "nie, bo nie"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 10:17
– W tej nadzwyczajnej sytuacji powinniśmy być zdolni do rozmów i do poszukiwania wspólnych rozwiązań – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do proponowanych przez rząd zmian w konstytucji. – Ubolewam nad postawą opozycji, która mówi "nie, bo nie" – dodał. Gośćmi audycji byli także: Magdalena Biejat (Lewica), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska) i Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta).

Rząd proponuje zmiany konstytucji. Regulacje dotyczyłyby możliwości konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów oraz zwiększenia wydatków na armię bez konieczności zwracania uwagi na konstytucyjną barierę długu publicznego. Do rządowego projektu odnieśli się goście "Śniadania w Trójce".

Opozycja mówi "nie"

Przedstawiciele partii opozycyjnych zadeklarowali, że odrzucą postulaty rządu.  Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że klub Lewicy nie poprze zmian w konstytucji. Uważamy, że nie są one potrzebne  powiedziała Magdalena Biejat. Jak podkreśliła, "regulacje ws. zajmowania majątków i obliczania długu publicznego można wprowadzić ustawą".

W tym samym tonie wypowiedział się poseł KO Jan Grabiec.  Jesteśmy za tym, żeby zwiększać wydatki na obronność, ale w ogóle nie trzeba dotykać konstytucji. Wszystkie zmiany można wprowadzić drogą ustawową  podkreślił. 

Argumenty rządu

W odpowiedzi wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zaznaczył, że w ramach obecnych przepisów możliwe jest mrożenie majątków rosyjskich oligarchów, nie jest jednak możliwa ich konfiskata.  Ubolewam nad postawą opozycji "nie, bo nie", bo w tej nadzwyczajnej sytuacji powinniśmy być zdolni do rozmów i do poszukiwania wspólnych rozwiązań  skomentował. 

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP zaznaczył, że sprawa zmian w ustawie zasadniczej musi być bardzo wnikliwie i dogłębnie omówiona przez konstytucjonalistów.

Na antenie radiowej Trójki goście rozmawiali także o zmianach w Sądzie Najwyższym, blokadzie polskiego KPO, embargu na surowce z Rosji i zbrodniach popełnionych na Ukrainie. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
49:32 _PR3_AAC 2022_04_09-09-08-08.mp3 Magdalena Biejat (Lewica), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość) o zmianach w konstytucji (Śniadanie w Trójce)

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Magdalena Biejat (Lewica), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 09.04.2022

Godzina emisji: 9.08

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem