more_horiz

"Łamanie unijnych sankcji lub naginanie przepisów i próba ich obejścia". Fogiel o płaceniu w rublach za rosyjski gaz

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 10:30
– Zgoda na płacenie w rublach za gaz jest ponownym ugięciem się przed żądaniami Rosji, a także wzmacnianiem rosyjskiej gospodarki i waluty – powiedział w specjalnym wydaniu programu "Śniadanie w Trójce" Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość). Gośćmi Beaty Michniewicz byli także: Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

Sobota jest 66. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Społeczność międzynarodowa czyni starania, by zatrzymać Rosję w agresji na sąsiedni kraj. W Unii Europejskiej wciąż nierozwiązane są wątpliwości w sprawie zapłaty za rosyjski gaz w rublach, co przewiduje dekret Władimira Putina. Komisja Europejska mówi, że będzie to złamaniem sankcji i apeluje, by nie ulegać żądaniom Rosji, ale jej kolejne wyjaśnienia wywołują różne interpretacje.

Polska i Bułgaria nie zgodziły się na żądania Moskwy i zostały odcięte od rosyjskiego surowca. Jednak nie ma w tym zakresie jednoznacznej postawy innych państw europejskich.

 Najwyższy czas, żeby inne państwa stanęły solidarnie z Polską i Bułgarią i zrezygnowały z rosyjskiego gazu  podkreślił Marek Sawicki.  Do tej pory byłem przekonany, że kraje Unii Europejskiej były umówione ws. sankcji (wobec Rosji - red.). Ze smutkiem konstatuję, że takie państwa jak Węgry, Niemcy, Francja, Włochy, Austria zastanawiają się, czy nie przyjąć warunków dekretu Putina  powiedział. Polityk PSL dodał, że taka postawa świadczy o tym, że te państwa "włączają się w próbę rozbicia Unii Europejskiej".

Radosław Fogiel ocenił, że "mamy do czynienia z łamaniem nałożonych przez Unię sankcji lub co najmniej z naginaniem przepisów i próbą ich obejścia" przez państwa, które zgodziły się na rosyjskie żądania.  Zgoda na płacenie w rublach (za gaz - red.) jest ponownym ugięciem się przed żądaniami Rosji. Widzimy dzisiaj, a szczególnie widzą to Ukraińcy, do czego taka postawa Zachodu przez lata doprowadziła. Jest to również wzmacnianie rosyjskiej gospodarki i waluty  tłumaczył wicerzecznik PiS.

Czytaj także: 

Pomoc Ukrainie w odbudowie kraju po wojnie

Małgorzata Paprocka podkreśliła, że myśląc o pomocy dla Ukrainy, "trzeba myśleć o tym, co będzie po zakończeniu działań wojennych".  Konieczna będzie pomoc w odbudowaniu nie tylko zniszczeń wojennych, ale też gospodarki i kapitału ludzkiego. W tym zakresie Ukraina może liczyć na pomoc Polski – deklarowała minister z Kancelarii Prezydenta RP.

 Konieczny jest wielki pakiet o tym, co będzie dzień po wojnie  podkreślił Paweł Kowal. Zaznaczył, że na forum Europy i Stanów Zjednoczonych powinien być ustalany już system tego, jak Rosja powinna wypłacać reparacje wojenne za zniszczoną infrastrukturę ukraińskich miast z własnego budżetu.  To jest sprawa moralności w polityce  Rosja już dzisiaj musi słyszeć, że będzie płacić reparacje jak Niemcy po I wojnie światowej  tłumaczył.

Poseł Koalicji Obywatelskiej dodał, że Rosja będzie musiała zapłacić odszkodowania za śmierć i kalectwo ukraińskich obywateli, ale również dla państw Europy Środkowej za skutki wojny związane z uchodźstwem. Dodał, że trzeba przyzwyczajać państwa Zachodu do tego, że Rosja musi zapłacić za tę wojnę.  Skutki tej wojny będą się rozciągały na całą Europę i szerzej  podsumował.

Goście audycji dyskutowali w audycji również o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i powiązanym z tym przyznaniem Polsce unijnych środków z KPO, zatrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii, kolejnych sankcjach i zdecydowanych działaniach wobec Rosji w celu zatrzymania wojny na Ukrainie, a także o wysokiej inflacji i postulatach płacowych.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
49:48 _PR3_AAC 2022_04_30-09-08-02.mp3 Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Małgorzata Paprocka (minister w Kancelarii Prezydenta), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) o konieczności międzynarodowej solidarności w pomocy Ukrainie (Śniadanie w Trójce)

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Małgorzata Paprocka (minister w Kancelarii Prezydenta), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) 
Data emisji: 30.04.2022
Godzina emisji: 9.08

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem