more_horiz

"III wojna światowa właśnie trwa". Wielecki o podłożu napaści na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 12:12
– III wojna światowa właśnie się rozgrywa na naszych oczach i jest to wojna o porządek globalny między Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami. Rosja już tę wojnę przegrała – powiedział w specjalnym wydaniu programu "Śniadanie w Trójce" prof. Krzysztof Wielecki z UKSW. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych, Jurij Banachewycz z agencji Ukrinform oraz dr Artur Bartoszewicz z SGH. 

W trakcie audycji poruszono wątek perspektywy zakończenia konfliktu na Ukrainie, który przedstawiono w wersji optymistycznej i pesymistycznej. 

Jurij Banachewycz z agencji Ukrinform powiedział, że nie można wykluczyć, że 9 maja zostanie ogłoszona powszechna mobilizacja.  To pozwoliłoby mu (Putinowi - przyp. red.) przedłużyć okres tej wojny. Jak zaznaczył, oczywiste jest, że Rosja wyczerpuje swoje zapasy i nieustannie się osłabia, ale powszechną mobilizacją może sprawić, że będzie to "dłuższa perspektywa" konfliktu.  Dlatego wsparcie ze strony Zachodu i  ogłoszenie Lend-Lease  przez Stany Zjednoczone pozwala patrzeć optymistycznie, że Zachód nie pozwoli Ukrainie przegrać tej wojny  zaznaczył. 

Scenariusze konfliktu

Dr Małgorzata Bonikowska oceniła, że możliwe są trzy scenariusze dla tego konfliktu, które powinny być brane pod uwagę. Wskazała, że założenie, iż wojna potrwa jeszcze miesiąc, dwa, trzy jest założeniem mało prawdopodobnym. Przypomniała, że w UE widoczne jest podejście części polityków, którzy uznają, że trzeba zrobić wszystko, aby ten konflikt zakończyć jak najszybciej.  Również dlatego, że chcieliby normalizacji stosunków w Europie (...), a nawet powrotu do jakichś relacji gospodarczych z Rosją  oceniła. – Drugim scenariuszem jest to, że konflikt potrwa jeszcze rok, dwa, a rozstrzygnięcie przyjdzie na polu walki, ale tutaj bardzo duże znaczenie będzie miała kwesta jedności Zachodu. Jak zaznaczyła "im więcej czasu upływa, tym Ukraina potrzebuje więcej sprzętu wojskowego". Trzecim wskazanym scenariuszem jest założenie, że pójdzie w stronę "wietnamizacji" i będzie trwała bardzo długo. To jest scenariusz niedobry dla nikogo  dodała. Zaznaczyła, że jest w UE druga grupa państw, w tym Polska, której zależy na wykorzystaniu szansy i maksymalnym osłabieniu Rosji.

"III wojna światowa trwa"

Profesor Krzysztof Wielecki powiedział, że III wojna światowa właśnie się toczy na naszych oczach i jest to wojna o porządek globalny między USA, Rosją i Chinami.  – Można powiedzieć, że Rosja już przegrała tę wojnę. Rosja na własne życzenie rzuciła się w ramiona chińskie  ocenił. Jak dodał, "teraz kraj ten na własne życzenie osłabia się na terytorium Ukrainy, co sprawi, że "będzie jeszcze bardziej powolny w rękach chińskich". Według prof. Krzysztofa Wielickiego kluczowe będzie to, co się teraz stanie w Rosji.  Nie wierzę, aby nie było tam strategów, którzy nie rozumieją, co się dzieje. (...) Rosja ma jeszcze jakiś manewr, ale na pewno nie z Putinem na czele  skwitował.

Z kolei dr Krzysztof Bartoszewicz podkreślił, że nie wierzy w to, aby po Putinie pojawił się jakiś inny przywódca, który mógłby diametralnie odmienić Rosję.  Rosja ma określony sposób postrzegania świata. Jest to państwo, które patrzy przez pryzmat mocarstwa. Jak zaznaczył, w konflikcie tym możliwy jest również scenariusz zakładający "bałkanizację", do którego dojdą rozwiązania terrorystyczne. Wskazał, że stale może być podtrzymywany stan zagrożenia.  Ta niepewność jest w interesie Rosji  podkreślił i dodał, że nie wierzy w coś takiego, aby Rosję udało się pokonać  i "wybić zęby".


Posłuchaj
53:25 2022_05_01 10_04_35_PR3_Sniadanie_w_Trojce.mp3 "III wojna światowa właśnie trwa". Wielecki o podłożu napaści na Ukrainę (Śniadanie w Trójce)

 

Czytaj także:

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jurij Banachewycz (Ukrinform), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Krzysztof Wielecki (UKSW)
Data emisji: 1.05.2022
Godzina emisji: 10.05

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem