more_horiz

Rosja zaatakuje Mołdawię? Prof. Malicki: to zależy od szans operacji w Odessie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 11:50
- Zaatakowanie Mołdawii jest możliwe, ale to zależy od szans operacji w Odessie, a ta po zatopieniu kolejnych dwóch okrętów staje się bardzo niepewna - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia historyk i ekspert Studium Europy Wschodniej UW prof. Jan Malicki. Gośćmi audycji byli również red. nacz. miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa" Mariusz Cielma, socjolog dr hab. Agata Górny oraz red. nacz. "Res Publica Nowa" Marcin Zaborowski. 
Mariusz Cielma, dr hab. Agata Górny, prof. Jan Malicki oraz Marcin Zaborowski byli gośćmi Beaty Michniewicz
Mariusz Cielma, dr hab. Agata Górny, prof. Jan Malicki oraz Marcin Zaborowski byli gośćmi Beaty MichniewiczFoto: PR24

W niedzielnym wydaniu audycji "Śniadanie w Trójce" Beata Michniewicz wraz ze swoimi gośćmi poruszyła kwestię najważniejszych wydarzeń ostatniego tygodnia. Red. nacz. miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa" Mariusz Cielma, socjolog dr hab. Agata Górny, historyk prof. Jan Malicki oraz red. nacz. "Res Publica Nowa" Marcin Zaborowski skomentowali kilka wątków związanych z wojną na Ukrainie w świetle zbliżającego się Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja w Rosji. 

Zdaniem Mariusza Cielmy "9 maja nie zapadną żadne ważne decyzje". - To jest dzień świętowania […]. Być może strona rosyjska uważa, że wojna na wyczerpanie przyniesie w końcu efekty i pojawi się pewna pauza w możliwościach ukraińskich. Zakładam, że strona rosyjska nie będzie szukała rozwiązania konfliktu - mówił red. nacz. miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

"Rosjanie będą dążyć do zamrożenia konfliktu"

Prof. Jan Malicki, komentując kwestię Dnia Zwycięstwa, przyznał, że "zdobycie Mariupola może być pokazywane jako sukces". - Zaatakowanie Mołdawii jest możliwe, ale to zależy od szans operacji w Odessie, a ta po zatopieniu kolejnych dwóch okrętów staje się bardzo niepewna. Wydaje mi się, że Rosjanie będą dążyć do zamrożenia konfliktu, który będą odmrażać w razie potrzeby - ocenił ekspert Studium Europy Wschodniej UW.

Marcin Zaborowski powiedział, że "w Kijowie nie ma wielkiego napięcia związanego z Dniem Zwycięstwa". - To nie jest magiczna data i Ukraińcy wcale nie myślą, że od 9 maja sprawy będą wyglądać zupełnie inaczej [...]. Z kolei Rosja tak naprawdę osiągnęła bardzo ważne strategiczne cele i ma co świętować - zaznaczył red. nacz. "Res Publica Nowa". 

Gościem audycji była również dr hab. Agata Górny, która omówiła kwestię uchodźców w Polsce. - Trudno w tej chwili prowadzić badania, ponieważ grupa uchodźców jest bardzo dynamiczna, ich liczba w ciągu dwóch tygodni praktycznie się podwoiła - przyznała. 

Posłuchaj
51:56 dsijdixacd.mp3 Mariusz Cielma, dr hab. Agata Górny, prof. Jan Malicki oraz Marcin Zaborowski o wojnie na Ukrainie ("Śniadanie w Trójce")

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Mariusz Cielma (red. nacz. miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa"), dr hab. Agata Górny (socjolog, Ośrodek Badań nad Migracjami, UW), prof. Jan Malicki (historyk, Studium Europy Wschodniej UW), Marcin Zaborowski (red. nacz. "Res Publica Nowa")
Data emisji: 08.05.2022
Godzina emisji: 9.05

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem