more_horiz

Zmiany w projekcie dot. SN? Soloch: prezydent trzyma rękę na pulsie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 10:06
Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli: Jan Grabiec (KO, Platforma Obywatelska), Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego) oraz Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe). Politycy rozmawiali m.in. o prezydenckim projekcie zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowym Planie Odbudowy. 

Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, powiedział Polskiemu Radiu, że na czwartek w przyszłym tygodniu zwołał posiedzenie komisji, na którym rozpatrzony ma być prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym.

Projekt przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa izba od obecnej będzie różnić się m.in. sposobem wyboru sędziów.

PiS i Solidarna Polska poprą projekt prezydenta

Poseł PiS, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość poprze propozycje prezydenta. – Zbigniew Ziobro także jednoznacznie wskazuje, że z tym poparciem nie będzie problemu  mówił. Zmiany mają pozwolić na odblokowanie przez Komisję Europejską kwot na Krajowy Plan Odbudowy.  Mam nadzieję, że na początku lipca będziemy mogli wystąpić o uruchomienie pierwszej transzy  wskazał Skurkiewicz.

Poseł PO Jan Grabiec, odnosząc się do proponowanych zmian, stwierdził: "nasz głos zależy od tego, czy ustawa będzie przywracała praworządność".  KO uważa praworządność w Polsce za jedną z najważniejszych kwestii. "System kagańcowy", nałożony na sędziów, trzeba po prostu znieść  oświadczył.

Prezydent "trzyma rękę na pulsie"

Mówi się o wprowadzeniu poprawek do projektu złożonego przez Andrzeja Dudę. Prezydencki minister Paweł Soloch powiedział, że głowa państwa "trzyma rękę na pulsie". Ewentualne korekty, przekonywał, nie zmienią istoty propozycji. – Przygotowanie tego projektu obejmowało konsultacje międzynarodowe  przekazał szef BBN.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oświadczył, że kwestia KPO była "przedmiotem targu politycznego" w obozie rządzącym.  To było złe i żenujące  stwierdził. Poseł PSL podkreślił też, że jego partia jest jedyną siłą opozycyjną, "która tak mocno wyrażała poparcie dla prezydenckiego projektu ws. SN".

Więcej w zapisie audycji.

Posłuchaj
50:45 _PR3_AAC 2022_05_14-09-08-22.mp3 Jan Grabiec, Wojciech Skurkiewicz, Paweł Soloch i Piotr Zgorzelski o reformie Sądu Najwyższego (Śniadanie w Trójce)

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Jan Grabiec (KO), Wojciech Skurkiewicz (PiS), Paweł Soloch (szef BBN), Piotr Zgorzelski (PSL)
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 9.05

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem