more_horiz

Szrot: ustawa dot. SN uwzględnia wszystkie kluczowe założenia projektu prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 08:00
– Zmiany dotyczące Sądu Najwyższego, w kształcie, który przegłosował Sejm, nie zmieniają żadnych ustaleń z partnerami w Europie – mówił Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska) i Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, 13 zaś wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Szef Gabinetu Prezydenta mówił, że Andrzej Duda "uważa, że dobrze się stało", iż zaproponowany przez niego projekt został przyjęty, pomimo wprowadzenia do niego poprawek. – Ustawa przewiduje wszystkie podstawowe, kluczowe założenia projektu prezydenckiego: zlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej i wprowadzenie testu niezawisłości sędziów – mówił Paweł Szrot. Dodał, że zmiany dotyczące Sądu Najwyższego, w kształcie, który przegłosował Sejm, "nie zmieniają żadnych ustaleń z partnerami w Europie".

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel oświadczył, że ustawę "wypracowano w kompromisie". – Mamy satysfakcję z tego, że Sejm ją uchwalił w formule, która spełnia kamienie milowe wynegocjowane z KE i wychodzi naprzeciw postulatom środowiska sędziowskiego – stwierdził. Wyraził też opinię, że środki na Krajowy Plan Odbudowy powinny trafić do Polski już dawno i były wstrzymywane przez Komisję Europejską "bezprawnie".

Marek Sawicki krytycznie odniósł się do zmian, które przyjęła sejmowa większość. Jego zdaniem, ustawa nie spełnia tego, co Mateusz Morawiecki uzgodnił z szefową KE Ursulą von der Leyen "i nie na taką ustawę umawiał się prezydent Duda". W jego opinii polski premier "świadomie godził się na powiązanie wypłat z KPO z praworządnością i nie wykonał wszystkich swoich zobowiązań".

Z kolei Marcin Kierwiński nazwał zmiany w Sądzie Najwyższym "pudrowaniem rzeczywistości". – Nie znosi ona bata politycznego nałożonego na sędziów. Główne bolączki wymiaru sprawiedliwości pozostają – ocenił. – W Polsce systematycznie prawo jest łamane, ale prokuratura, zdominowana przez Ziobro, wszystkie nasze zawiadomienia umarza – dodał.

W audycji poruszono także m.in. wątek wojny na Ukrainie oraz wspólnej listy wyborczej opozycji. Więcej w dołączonym nagraniu.

Posłuchaj
49:45 PR3 2022_05_28-09-08-41.mp3 Gośćmi Beaty Michniewicz byli: Radosław Fogiel, Marcin Kierwiński, Marek Sawicki oraz Paweł Szrot (Śniadanie w Trójce)

***

Audycja: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Marek Sawicki (PSL), Paweł Szrot (szef Gabinetu Prezydenta)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 9.08

dn/ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem