X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rewolucyjny nastrój". Eksperci o manifestacjach ruchu "żółtych kamizelek"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 18:35
Francją wciąż targają skutki protestów tak zwanych "żółtych kamizelek" przeciwko wysokim cenom paliwa. Zdaniem dra Tomasza Kowalczuka manifestacje "przypominają trochę nastrój rewolucyjny". Według publicysty Oliviera Baulta protesty w kraju "nie są czymś nowym", ale "to co jest nowe, to ich brutalność".
Audio
Protesty we Francji
Protesty we FrancjiFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Francuski rząd planuje wycofać się z opłaty paliwowej. To odpowiedź na protesty które przez trzy ostatnie weekendy przerodziły się w zamieszki w Paryżu. Zatrzymano ponad czterysta osób. Rząd chciał, by opłata paliwowa uzupełniała już istniejącą akcyzę, przeciwko czemu protestowali uczestnicy wieców.

Dr Tomasz Kowalczuk jest zdania, że określenie, że społeczeństwo francuskie "jest niezadowolne" (jak ujął to premier Francji) to "eufemizm". Zwrócił też uwagę na "francuską tradycję" protestowania  Nastrój ulicy, protesty Francuzów, są w porównaniu z protestami w Polsce dużo silniejsze, dużo bardziej energiczne - powiedział.

Jego zdaniem działania ruchu "żółtych kamizelek" przypominają "nastrój rewolucyjny".  Zdjęcie z uszkodzonym Łukiem Triumfalnym przywołuje mi zarówno opactwo w Cluny, taki symbol zniszczenia "ancien régime" w czasach Rewolucji Francuskiej, jak i zniszczone figury świętych na portalach katedr francuskich  dodał były prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Olivier Bault zgodził się, że "we Francji takie protesty uliczne, blokowanie ulic, nie są czymś nowym".  To co jest nowe i to podkreślają wszystkie media, to brutalność starć i ich intensywność  podkreślił

Inne różnice, które wymienił francuski publicysta to fakt, że "na pewno nie było tylu skrajnie lewicowych bojówek", a imigranckie przedmieścia "nie były tak wielkie, tak zradykalizowane i wyjęte spod prawa". – Dużo łatwiej było zarządzać sytuacją  mówił Olivier Bault

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Olivier Bault (publicysta, "Do Rzeczy"), dr Tomasz Kowalczuk (politolog, b. prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Francuskiej)
Data emisji: 4.12.2018
Godzina emisji: 17.45

msze, IAR, kw

Czytaj także

Zbigniew Stefanik: Francja zawiesza podwyżkę cen, ale nie zmienia swojego dotychczasowego kursu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 14:54
- Rząd francuski zawiesił podwyżki cen na pół roku, czyli na czas konsultacji. Władze nie wycofują się jednak ze swoich planów na przyszłość, ponieważ podczas spotkania z grupą parlamentarną Emmanuel Macron zapowiedział utrzymanie dotychczasowego kursu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Zbigniew Stefanik, ekspert ds. Francji.
rozwiń zwiń