List naukowców do Andrzeja Dudy ws. Kodeksu karnego. Paweł Mucha: najpierw trafił do mediów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
List naukowców do Andrzeja Dudy ws. Kodeksu karnego. Paweł Mucha: najpierw trafił do mediów
Paweł MuchaFoto: Trójka

- Ten list został opublikowany w mediach, zanim trafił do prezydenta. Pierwotnie trafił w formie mailowej. Część prawników, którzy się wypowiedzi to osoby znane z zaangażowania w różne apele polityczne - mówił o liście naukowców apelujących do prezydenta o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP). 

Posłuchaj

Paweł Mucha opisywał okoliczności zapoznania się z listem 158 naukowców nawołujących do zawetowania nowelizacji prawa karnego (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzający kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie, został złożony w Sejmie 14 maja. Sejm uchwalił nowelizację w ciągu dwóch dni. Szybkie tempo prac izby nad nowelą umożliwiła decyzja marszałka Sejmu o procedowaniu nowelizacji Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym. Zdaniem Kancelarii Sejmu prace nad nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu. Nowelizacja czeka teraz na decyzję prezydenta.

Rząd zdecydował się na autopoprawkę ustawy. Autopoprawka - jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu - zawiera propozycję nadania nowego brzmienia art. 155 Kodeksu karnego, który określa karę za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka, zgodnie z postulatami m.in. Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Obecnie za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Paweł Mucha zaznaczył, że prezydent ma czas na decyzję ws. ustawy do 5 lipca. - Według artykułu 122 konstytucji prezydent ma 21 dni, od dnia wpływu ustawy, możliwość podjęcia potencjalnie trzech rozstrzygnięć. Ten termin upływa 5 lipca. My jesteśmy w toku analizy, pan prezydent tę analizę przeprowadza - stwierdził. - Prezydent o tym, jak rzecz rozważył, informuje rozstrzygając. Jest jeszcze możliwość taka, że prezydent może skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

- To jest bardzo poważna problematyka. Mówimy o prawie karnym materialnym. Wpływa w tej sprawie i korespondencja pozytywna, namawiająca do tego, żeby tą ustawę podpisywać, także głosy przeciwne - zaznaczył polityk. - Tutaj opinia publiczna musi się uzbroić jeszcze w odrobinę cierpliwości - dodał.

W niedzielę 158 naukowców zajmujących się naukami penalnymi i prawem konstytucyjnym z kilkunastu uniwersytetów skierowało do prezydenta Andrzeja Dudy opinię do nowelizacji Kodeksu karnego. 

- Ten list został opublikowany w mediach, zanim trafił do prezydenta. Pierwotnie trafił w formie mailowej. Część prawników, którzy się wypowiedzi to osoby znane z zaangażowania w różne apele polityczne. Tam są też takie osoby, które mają bezpośredni kontakt z panem prezydentem (…) i bezpośrednio się nie zwróciły, a zwróciły się w trybie oświadczenia publicznego - podkreślił Paweł Mucha.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 26.06.2019 
Godzina emisji: 17.44

dcz/

Polecane