Państwo coraz skuteczniejsze w walce z mafią lekową

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Państwo coraz skuteczniejsze w walce z mafią lekową
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

– Nasi poprzednicy nazywali to normalnym obrotem gospodarczym, co nie jest prawdą, ponieważ leki to towar wyjątkowy, który musi być poddawany szczególnej kontroli – mówił w "Pulsie Trójki" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Posłuchaj

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: leki, których brakowało, są już w Polsce (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Na początku tygodnia Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP i alergii. Podnoszono, że początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednak obecnie zaczyna również brakować popularnych leków generycznych. 

– Lista leków, z którymi mamy problem, dotyczy główne leków z listy antywywozowej, które zamiast do pacjenta z hurtowni lub apteki wyjeżdżają za granicę Polski, przez co do tych tanich leków, których ceny są cały czas dyskutowane, dostęp mają nie obywatele Polski, ale innych krajów, głównie państw ościennych – powiedział wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński.

– Nasi poprzednicy nazywali to normalnym obrotem gospodarczym, co nie jest prawdą, ponieważ leki to towar wyjątkowy, który musi być poddawany szczególnej kontroli. W związku z tym walczymy z nielegalnym wywozem leków poprzez szereg zmian w prawie – dodał.

Gość Trójki wskazał, że uderzeniem w mafie lekowe było m.in. wprowadzenie możliwości wykorzystania do kontrolowania leków z listy antywywozowej systemu drogowego monitorowania towarów. – To system, który sprawdził się doskonale przy walce z mafią paliwową, kiedy cysterny z paliwem jechały przez Polskę i nagle z tym paliwem ginęły – tłumaczył.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Kolejna kwestia to nowelizacja przepisów karnych, które weszły w życie w tym roku. Wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości wypracowaliśmy zmiany, które zaostrzyły kary za wywóz leków oraz usunęły szereg kruczków prawnych, na które powoływały się często osoby złapane na gorącym uczynku – dodał wiceszef MZ.

Janusz Cieszyński zagwarantował, że Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację na rynku leków. – Dlatego udaje nam się podejmować skuteczne działania, takie jak np. dostarczenie do Polski partii leku na niedoczynność tarczycy, który jest już w hurtowniach, a teraz trafi do aptek, następnie do pacjentów – zapewniał.

Wiceminister poinformował, że od poniedziałku, od godziny ósmej rano, rusza bezpłatna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod numerem 800 190 590 będzie można dowiedzieć się, gdzie blisko naszego miejsca zamieszkania dostaniemy leki, których potrzebujemy.

– Pacjenci powinni pamiętać, że często ten sam lek, ale pod inną nazwą, możemy dostać w aptece i to w niższej cenie. A dla osób, które potrzebują konkretnego leku, o konkretnej nazwie, uruchomimy w poniedziałek specjalną infolinię. Będzie działała od 8 do 18 – powiedział.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 12.07.2019
Godzina emisji: 17.45

kstar/mk

Polecane