X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Działania służb i rola dziennikarzy w sprawach dotyczących pedofilii. "To bardzo trudne tematy"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 18:55
– Jest gigantyczny problem ze skazywaniem osób dopuszczających się pedofilii. Trzeba znaleźć konkretny materiał dowodowy, a takie sprawy wychodzą po latach – powiedział w "Pulsie Trójki" Wojciech Surmacz, prezes PAP. – Służby nie chcą inicjować w takich kwestiach działań, bo wiedzą, że chodzi o przestępstwa, które ciężko udowodnić – zaznaczył dziennikarz śledczy Krzysztof M. Kaźmierczak.
Audio
  • Wojciech Surmacz i Krzysztof M. Kaźmierczak o działaniach służb i roli dziennikarzy w sprawach dotyczących pedofilii (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

Kilka dni temu dziennikarz śledczy Mariusz Zielke napisał na Facebooku, że posiada dowody na to, że jeden ze znanych muzyków miał wielokrotnie dopuszczać się przestępstw seksualnych na dzieciach. Po kilku dniach okazało się, że oskarżenia dotyczą Krzysztofa Sadowskiego, znanego jazzmana i współtwórcy programu "Tęczowy Music Box". Muzyk wydał oświadczenie, w którym zaprzecza tym zarzutom.

teczowy_screen_1200.jpg
Śledztwo ws. muzyka, który miał zgwałcić dwie dziewczynki w latach 90.

Sprawę od lutego tego roku bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadzi śledztwo dotyczące zgwałcenia w latach 1997-1999 w Warszawie dwóch małoletnich pokrzywdzonych. Dziewczynki nie miały wtedy ukończonego 15. roku życia. Postępowanie zostało zainicjowane po zawiadomieniach dwóch kobiet. Natomiast Mariusz Zielke na Facebooku poinformował również, że "sprawa będzie bolesna dla całego środowiska, które w dużej części wiedziało i kryło pedofilię".

Jak podkreślił dziennikarz śledczy i prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz, sprawy związane z pedofilią są najtrudniejsze do rozwikłania i opisania przez dziennikarzy. – To bardzo trudne tematy również dla służb, które mają za zadanie je wyjaśnić. Znam tylko jeden konkretny przypadek skutecznego działania służb w tego typu sprawach. Ta skuteczność polegała na uratowaniu dzieci, które były ofiarami procederu – powiedział gość "Pulsu Trójki".

Szef PAP stwierdził, że największy problem dotyczy skazywania osób dopuszczających się pedofilii. – Trzeba znaleźć konkretny materiał dowodowy, a wiadomo, że tego typu sprawy wychodzą na jaw wiele lat po wydarzeniach, kiedy ofiary są już dorosłe. Wtedy właśnie dużą rolę odgrywają dziennikarze, którzy ujawniają takie sytuacje – podkreślił Wojciech Surmacz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

W tym samym tonie wypowiedział się Krzysztof M. Kaźmierczak. Dziennikarz śledczy z Poznania, znany głównie z zajmowania się sprawą porwania i zabójstwa Jarosława Ziętary, zwrócił uwagę, że służby nie chcą jako pierwsze prowadzić działań w sprawach dotyczących pedofilii, bo obawiają się, że ich wiedza nie będzie wystarczająca do postawienia zarzutów.

pedofilia 1200 shutterstock.jpg
Komisja ds. pedofilii. Jakie będą efekty jej pracy?

– Kilka razy zajmowałem się pedofilią i nigdy nie zetknąłem się z sytuacją, żeby to organy ścigania zainicjowały działania. Dlatego, że policjanci i prokuratorzy na podstawie wcześniejszych doświadczeń mają pewne opory. Wiedzą, że chodzi o przestępstwa, które ciężko udowodnić. Dlatego funkcjonariusze wolą raczej zająć się innymi sprawami. Takimi, w których łatwiej znaleźć dowody i świadków – stwierdził Krzysztof M. Kaźmierczak.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzący: Mariusz Krzemiński
Goście: Wojciech Surmacz (dziennikarz śledczy, prezes Polskiej Agencji Prasowej), Krzysztof M. Kaźmierczak (dziennikarz śledczy z Poznania)
Data emisji: 13.08.19
Godzina emisji: 17.45

bb/gs

Czytaj także

KPRM: komisja ds. pedofilii będzie niezależna od organów władzy publicznej

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 11:30
Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, komisja ds. pedofilii "z uwagi na charakter swoich zadań" ma być niezależna od organów władzy publicznej. Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że projekt ustawy dotyczący powołania komisji będzie omawiany na posiedzeniu rządu za tydzień.
rozwiń zwiń