X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prof. Jan Żaryn: sprawa prof. Aleksandra Nalaskowskiego to papierek lakmusowy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 18:31
– Szkoda, że w ogóle ta decyzja musiała nastąpić, bo jeszcze lepiej, by ta sprawa nie pojawiła się na szczeblu rektorskim – powiedział w Trójce prof. Jan Żaryn, komentując uwzględnienie odwołania naukowca przez rektora. Profesor Aleksander Nalaskowski był zawieszony za felieton w tygodniku "Sieci" pod tytułem "Wędrowni gwałciciele", traktujący o LGBT. Teraz uwzględniono jego odwołanie.
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o sprawie prof. Aleksandra Nalaskowskiego (Trójka/Puls Trójki)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

– Ta sprawa stanowi papierek lakmusowy dotyczący problemu, przed którym stoimy jako Polacy. Powinniśmy mieć świadomość, że kształcenie elit polskich musi się odbywać w atmosferze wolności badawczej i wolności słowa – komentował w Pulsie Trójki prof. Jan Żaryn, historyk i senator IX kadencji.

CZYTAJ TAKŻE LIST OTWARTY ŻARYNÓW W OBRONIE PROF. NALASKOWSKIEGO>>>

– Okazało się po raz kolejny, że środowisko akademickie nie jest jednomyślne – dodał. – Nie chcę rzucać w nikogo kamieniami, bo nie ma obowiązku dawać świadectwa zawsze i wszędzie, ale w tej konkretnej sprawie środowisko akademickie powinno być jednoznaczne – ocenił gość Trójki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zawieszenie prof. Nalaskowskiego

Profesor Aleksander Nalaskowski, zawieszony za felieton "Wędrowni gwałciciele" o środowisku LGBT, zamieszczony w tygodniku "Sieci", powraca do pracy akademickiej. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu poinformował, że rektor uczelni profesor Andrzej Tretyn uwzględnił odwołanie naukowca. 11 września profesor Nalaskowski został zawieszony w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące.

"Rektor podjął decyzję o uwzględnieniu odwołania, jednocześnie polecając prof. Nalaskowskiemu większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych. Postępowanie wyjaśniające w sprawie będzie kontynuowane" – podano w komunikacie uczelni po spotkaniu rektora Tretyna z profesorem Nalaskowskim. Jak przekazano, rozmowa koncentrowała się "na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników".

Apele o interwencję

Felieton zatytułowany "Wędrowni gwałciciele", po którym wobec prof. Nalaskowskiego uczelnia wszczęła postępowanie wyjaśniające, ukazał się w ubiegłotygodniowym numerze "Sieci". Wykładowca UMK skrytykował w nim środowisko LGBT i organizowane przez nie Marsze Równości.

Kilka dni temu toruńscy radni PiS zaapelowali do rektora UMK o zmianę decyzji ws. zawieszenia prof. Nalaskowskiego, argumentując, że jego tekst, chociaż ostry, mieści się w granicach wolności wypowiedzi.

O interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego ws. zawieszenia na UMK prof. Aleksandra Nalaskowskiego zwrócił się szef Rady Mediów Narodowych, poseł PiS Krzysztof Czabański. Według niego, zawieszenie profesora, to przejaw represji wobec osób sprzeciwiających się działalności środowiska LGBT.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Gość: prof. Jan Żaryn (historyk, senator IX kadencji)
Data emisji: 19.09.2019
Godzina emisji: 17.45

IAR/Trójka/in./

Czytaj także

"Szaleństwo ideologii LGBT". Bp W. Mering broni prof. Nalaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 16:02
Biskup diecezji włocławskiej Wiesław Mering w liście otwartym stanął w obronie profesora Aleksandra Nalaskowskiego. Pismo skierowane do naukowca i mediów jest reakcją na trzymiesięczne zawieszenie profesora w obowiązkach wykładowcy przez władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

T. Terlikowski o sprawie prof. A. Nalaskowskiego: radykalny brak równowagi

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 08:51
- Prof. Aleksander Nalaskowski słynie z ciętego języka. Ten felieton też był ostry. Jeśli jednak rektorzy są tak oburzeni na brak sympatyczności tekstów swoich pracowników, to pytam się, co z Uniwersytetem Jagiellońskim i prof. Janem Hartmanem, którego teksty są nieporównanie bardziej ostre i obraźliwe – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Terlikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

List otwarty Żarynów w obronie prof. Nalaskowskiego. "To szokująca represja"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 17:44
Historycy, profesor Jan Żaryn, senator PiS i jego żona, Małgorzata, wystosowali list otwarty w obronie prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Piszą w nim o "szokującej represji", "zamykaniu ust" i "odwecie". List Żarynów opublikował portal wPolityce.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. A. Zybertowicz: przed zawieszeniem Nalaskowskiego powinna być analiza

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 08:00
- Powinno zostać wykazane, że ten felieton autorstwa prof. Aleksandra Nalaskowskiego naruszył godność nauczyciela akademickiego. Z tego, co wiem, władze rektorskie takiej analizy nie przeprowadziły - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawieszenie prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Rektor UMK otrzymuje wulgarne wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 20:03
Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymuje listy z pogróżkami po decyzji o zawieszeniu prof. Aleksandra Nalaskowskiego po jego felietonie nt. społeczności LGBT - poinformowała Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego uczelni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: ideologia gender sprzeczna z rozsądkiem i tradycyjnymi polskimi wartościami

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 21:07
- Wierzę, że polskie społeczeństwo jest na tyle zdrowe moralnie i przywiązane do tych tradycyjnych wartości i zdrowego rozsądku, że ideologia gender nie będzie się szerzyć - powiedział we wtorek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. A. Nalaskowski: czeka nas dyskusja o wolności słowa na uniwersytetach

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:23
- Ja nie mogłem się cofnąć, a do niego (rektora UMK - red.) też na pewno docierało wiele opinii z różnych stron. Wiem, jak trudna była dla niego dzisiejsza decyzja - powiedział prof. Aleksander Nalaskowski po uchyleniu przez rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna zawieszenia pedagoga. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Czabański o sprawie prof. Nalaskowskiego: cieszę się ze zmiany decyzji władz UMK

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 07:47
- Reprymenda władz UMK, udzielona profesorowi Nalaskowskiemu, nie budzi mojego zachwytu, by nie powiedzieć ostrzej - podkreślił Krzysztof Czabański w TVP Info. - Cieszę się, że mój głos był jednym z tych, które przyczyniły się do tego, by tę decyzję uchylić - mówił szef Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń