X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Śledztwo ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Jesteśmy skazani na zeznania świadków"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:52
19 października minęła 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dokładnie tego dnia w 1984 r. kapelan "Solidarności" został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Do ustaleń śledczych i trwających w tej sprawie dochodzeń w radiowej Trójce odnieśli się publicyści badający bestialską zbrodnię: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki
Audio
  • Publicyści o okolicznościach morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki (Puls Trójki)
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981Foto: Archiwum IPN

Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy. Msze za Ojczyznę odprawiane przez niego w kościele św. Stanisława Kostki gromadziły tysiące osób. W homiliach otwarcie mówił o obronie ideałów "Solidarności", a także o sprzeciwie wobec przemocy. Krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników.

Czytaj więcej
popiełuszko1.jpg
M. Kindziuk: ks. Jerzy Popiełuszko wpisuje się w tradycje polskich duchownych niezłomnych

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sowieckie wątki w sprawie uprowadzenia i śmierci ks. Popiełuszki

Skazani za zabójstwo księdza: Grzegorz Piotrowski, Adam Pietruszka, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski opuścili już dawno więzienia. Ich procesy, podobnie jak proces obejmujący jako oskarżonych generałów Władysława Ciastonia i Zenona Płatka - obaj zostali w 1994 roku uniewinnieni z zarzutu współsprawstwa - nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, co budzi do dziś liczne dyskusje.

"Świadkowie milczą"

Tomasz Wiścicki stwierdził, że wszyscy badający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki są bezradni. - Nikt nie wie od czego zacząć i co robić, bo klasyczne dowody wykorzystano w procesie toruńskim. Mimo wszystkich zakłamań dostarczył on w miarę dobrą wiedzę na temat samego morderstwa księdza - powiedział. Publicysta zauważył jednak, że nadal nie wiemy, którzy funkcjonariusze i politycy wyższego szczebla zarządzali całą operacją. - Jesteśmy skazani na zeznania świadków, a oni milczą i odchodzą już z tego świata - dodał.

Czytaj więcej
ks. jerzy Popiełuszko 1200 F.jpg
Ks. Jerzy Popiełuszko. "Prawda, którą głosił, rozwścieczała komunistów"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Łukasz Kudlicki: proces morderców ks. Popiełuszki był wyreżyserowany

Piotr Litka zaznaczył zaś, że w czasie trwania procesów i dochodzeń wielokrotnie zmieniali się prokuratorzy, zajmujący się tą sprawą, a co za tym idzie badane były różne hipotezy i wersje wydarzeń. - Zebrane informacje znajdą się dopiero w decyzji o umorzeniu śledztwa przez pion IPN w Bydgoszczy - ocenił gość radiowej Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Kurtz-Królikiewicz
Gość: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki
Data emisji: 21.10.2019
Godzina emisji: 17.45

jp

Czytaj także

Kulisy zabójstwa ks. Popiełuszki. Reportaż "Oszukani" Janiny Jankowskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 16:00
35 lat temu, 19 października 1984 roku został bestialsko zamordowany ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, człowiek, dzięki któremu w naszym kraju nigdy nie umarła nadzieja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

P. Kęska: ks. J. Popiełuszko wyrażał patriotyzm w czynach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 19:20
- Już jako młody chłopak codziennie rano, przed szkołą, chodził do kościoła. W wojsku nie chciał zdjąć medalika i publicznie się modlił. Tak wyrażał swój patriotyzm. W czynach - mówił w PR24 Paweł Kęska z Muzeum i ośrodka dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o bliskich relacjach z rodziną ks. Jerzego Popiełuszki: zżyliśmy się

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 19:30
"Kiedy pierwszy raz usłyszałem o ks. Jerzym Popiełuszce, nie podejrzewałem nawet, jak bardzo wpłynie on na życie moje i mojej ojczyzny. Do dziś dziękuję za dobro, które dawał ludziom" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, wspominając znajomość, którą nawiązał z rodziną duchownego.
rozwiń zwiń