X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Europoseł PiS: przemówienie Putina było stonowane, ale wciąż fałszujące historię

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 18:18
– Było stonowane i mniej agresywne niż poprzednie, ale wciąż takie, które zniekształca historię II wojny światowej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł z ramienia PiS i były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odnosząc się do przemówienia prezydenta Rosji Władimira Putina wygłoszonego podczas Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.
Audio
  • Witold Waszczykowski o Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie i wystąpieniu Władimira Putina (Puls Trójki)
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR

 Zbrodnie nazistów, zaplanowane przez nich "ostateczne rozwiązanie", to jedna z najczarniejszych kart historii współczesnej – mówił Władimir Putin w Jerozolimie. Zaznaczył, że Holokaust był celowym mordem, ale "należy pamiętać, że naziści przygotowywali taki sam los wielu innym narodom". – Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini i Polacy, a także przedstawiciele innych narodów, byli uznawani przez nazistów za podludzi – wskazał.

PAP Mike Pence 1200.jpg
Mike Pence w Jerozolimie: Niemcy planowali zniszczyć polską kulturę

Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, przemówienie prezydenta Rosji było mocno stonowane w porównaniu z jego poprzednimi wystąpieniami w ciągu ostatniego miesiąca, podczas których atakował Polskę w kontekście odpowiedzialności za II wojnę światową.  Jak można było się spodziewać, Władimir Putin podkreślał znaczenie swojego kraju w zwycięstwie nad faszystowskimi Niemcami, wspominał o Holokauście i ofiarach, ale też pomijał to, co działo się na polskich terenach. Jego przemówienie było więc stonowane i mniej agresywne niż dotychczasowe, ale wciąż takie, które zniekształca historię II wojny światowej  podkreślił gość audycji.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Witold Waszczykowski próbował też przeanalizować, dlaczego rosyjski przywódca zdecydował się na lżejszą narrację.  Wiceprezydent USA Mike Pence w swoim wystąpieniu w Jerozolimie wspomniał o wizycie w Auschwitz, o tym, jak wyglądała okupacja hitlerowska w Polsce, a także do czego zmierzała, a zmierzała do wyeliminowania polskiego społeczeństwa i polskiej kultury. Być może Władimir Putin miał świadomość lub wiedział o takim wystąpieniu, w związku z tym skorygował swoje agresywne tezy i ograniczył się do pewnych przemilczeń. Jednak to też jest fałszowanie historii II wojny światowej  powiedział europoseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent o forum w Yad Vashem: nie powinniśmy autoryzować tak zafałszowanego przekazu

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS)
Data emisji: 23.01.2020
Godzina emisji: 17.42

bb/mk

Czytaj także

"Prawda o Holokauście nie może umrzeć". List prezydenta Andrzeja Dudy w "Washington Post"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:00
W liście otwartym z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau prezydent Andrzej Duda zaapelował, by pamięć o Zagładzie nigdy nie umarła. Całostronicowe przesłanie prezydenta Polski ukazało się między innymi w amerykańskim dzienniku "Washington Post".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta o forum w Yad Vashem: dyplomatyczna hucpa nastawiona na jedną gwiazdę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:24
- Światowe Forum Holokaustu jest spektaklem dyplomatycznym tworzonym tylko i wyłącznie przez Rosjan. W jego trakcie usłyszymy wybielanie rosyjskiej historii, a nie debatę poświęconą oddaniu hołdu osobom zamordowanym przez Niemców - powiedział Tomasz Małodobry z Agencji Informacyjnej, były dyrektor wykonawczy Muzeum Pamięci Żydowskiej w Krakowie. - Forum jest czystą polityką Rosji - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu". Szewach Weiss o forum w Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 16:35
- To mi się bardzo nie podoba. Prezydent Polski powinien mieć prawo głosu podczas konferencji, która odbywa się obecnie w Izraelu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.
rozwiń zwiń