more_horiz

Ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich: wyniki polskich portów są imponujące

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 17:47
– Widzimy od paru lat dużą ekspansję polskich portów. Te wyniki są imponujące. Praktycznie co roku wzrosty są dwucyfrowe – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Zdaniem Alberta Świdzińskiego z portalu Strategy&Future trudno będzie zmienić sytuację polskich portów.
Audio
  • Konrad Pawłowski oraz Albert Świdziński o potencjale polskich portów (Puls Trójki)
Główne obchody 100. Rocznicy Zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do Macierzy
Główne obchody 100. Rocznicy Zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do MacierzyFoto: PAP/Adam Warżawa

W Pucku (woj. pomorskie) odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. O tym, czy Polska wykorzystuje potencjał, jaki daje dostęp do morza, mówili w Programie 3 Polskiego Radia Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Albert Świdziński z portalu Strategy&Future. 

duda 1200 ppa.jpg
Prezydent: ludzie przelali krew, aby Polska mogła mieć dostęp do morza

– Polska nie miała wielkiej tradycji kupieckiej ani przesadnie rozwiniętych tradycji morskich. Trudno będzie to zmienić. Oczywiście istnieje pewna szansa na zwiększenie roli Bałtyku, ale to daleka droga. Jesteśmy po prostu ograniczeni geograficznie – ocenił Albert Świdziński.

Konrad Popławski jest jednak większym optymistą. – Widzimy od paru lat dużą ekspansję polskich portów. Te wyniki są imponujące. Praktycznie co roku wzrosty są dwucyfrowe. Już w zeszłym roku polskie porty przekroczyły ponad 100 milionów ton przeładunków w portach. Porty mogą stać się zapleczem nie tylko dla Polski. Już teraz toczą się rozmowy na temat tego, żeby w większym stopniu były wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z Czech czy Słowacji – stwierdził ekspert.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Konrad Popławski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Albert Świdziński (Strategy&Future)
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 17.45

kad/mk

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem