Uchodźcy w Polsce. Gorąca dyskusja oraz argumenty za i przeciw

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uchodźcy w Polsce. Gorąca dyskusja oraz argumenty za i przeciw
Jean-Claude Juncker zaproponował, by Unia przyjęła 120 tys. osób. Jeśli dodać do tego plan Komisji z maja, Wspólnota powinna przyjąć na początek 160 tys. uchodźców, z czego Polska ponad 11,5 tys.Foto: PAP/ EPA/JENS NORGAARD LARSEN DENMARK OUT

Czy jesteśmy w stanie zapewnić uchodźcom należyte warunki? Jak wielu możemy ich przyjąć? Czy strach przed nimi jest uzasadniony? Goście Kuby Strzyczkowskiego, ale i słuchacze Trójki, mieli w tych tematach bardzo różne opinie.

Posłuchaj

Słuchacze i goście Kuby Strzyczkowskiego dyskutują na temat przyjęcia do Polski uchodźców (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- W Unii nie ma strategii działania, a jedynie doraźne ruchy. Dla mnie symbolem tej sytuacji jest mur budowany na granicy serbsko - węgierskiej, w którym powstają ciągle nowe przejścia i dziury, doraźnie łatane - mówił w Trójce Rafał Baczyński - Sielaczek, analityk Instytutu Spraw Publicznych.

Gość Trójki przyznał też, że jego zdaniem obawy Polaków i w ogóle Europejczyków dotyczące uchodźców są po części wydumane. - Przyczyna tkwi głównie w braku kontaktów z uchodźcami i braku znajomości krajów, z których pochodzą - dodał.

Czytaj dalej
uchodźcy 1200.jpg
Reakcje świata na kryzys humanitarny

Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", podkreślił natomiast, że nie Polska była krajem, który przyczynił się do tego, że fala migracyjna ruszyła. - Po części to błędna polityka krajów Zachodu - podkreślił.

Jego zdaniem podejście Polaków do różnych grup imigrantów jest różne. - Mamy przecież dużą imigrację z Korei czy Wietnamu i nie spotkałem się dotąd z objawami niechęci wobec tych ludzi. Jeśli popatrzymy, jak wyglądają w UE grupy przybyszów z Bliskiego Wschodu, to nie są to wzorce przemawiające najbardziej pozytywnie. Często w sytuacjach trudnych ta grupa staje się źródłem postaw radykalnych, więc nic dziwnego, że ludzie podchodzą do nich z dużą obawą - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której poruszane były nie tylko ekonomiczne i polityczne, ale i etyczne aspekty przyjęcia uchodźców.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Rafał Baczyński - Sielaczek (analityk Instytutu Spraw Publicznych), Paweł Lisicki (redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Rafał Kostrzyński (rzecznik biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców), Dariusz Brodzik (Polska Liga Obrony)
Data emisji: 9.9.2015
Godzina emisji: 12.05

ei/fbi

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane