Konstytucja dla biznesu. Co oznacza dla przedsiębiorców?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Konstytucja dla biznesu. Co oznacza dla przedsiębiorców?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: RomanR/Shutterstock.com

Rząd przyjął pakiet pięciu projektów dotyczących zmian w prawie gospodarczym, składających się na tzw. konstytucję dla biznesu.

Posłuchaj

Konstytucja dla biznesu. Co oznacza dla przedsiębiorców? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

żywność koszyk sklep 1200.jpg
Czy ceny nadal będą wzrastać?

Będzie ulga na start, czyli zwolnienia przez pół roku ze składek ZUS. Pojawi się rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw. Działalność będzie można prowadzić zgodnie z zasadą "co nie jest zabronione, jest dozwolone". Prowadzący małą działalność, np. handlową, z przychodami do 50 procent zminimalizowanego wynagrodzenia, nie będą musieli się rejestrować. I, co istotne, obowiązywać będzie zasada "in dubio pro libertate" – w razie wątpliwości za wolnością! A zatem na korzyść przedsiębiorcy.

– Konstruując ten projekt, staraliśmy się patrzeć na rzeczywistość oczami małego przedsiębiorcy, często występującego w kontaktach z urzędami w roli prawie konsumenta. Aby zmienić relacje między przedsiębiorcami a urzędem, uznaliśmy, że niezbędne są zarówno zmiany systemowe, ogólne, jak i zmiany szczegółowe – wyjaśnia Armen Artwich, dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju.


tytoń papierosy fajka 1200.jpg
Czy pakiet tytoniowy zadziała?

– Zasada "in dubio pro libertate" jest nam już znana z tzw. ustawy Wilczka, która obowiązywała wiele lat temu. Mimo, że wypełni się z nią zgadzamy, obecnie utonie w morzu ustaw i licznych zapisów prawa podatkowego. W Polsce sam podatek VAT zawiera ponad 15 mln stron przepisów i interpretacji. Nie ma realnej możliwości, by ta zasada mogła obowiązywać – ocenia Olaf Wojak z Centrum im. Adama Smitha.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówiliśmy także czego.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Armen Artwich (dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju), Zbigniew Żurek (wiceprezes BCC), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha, przedsiębiorca), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Kolegium Ekonomiczno-Społeczne Politechnika Warszawska)
Data emisji: 16.11.2017 
Godzina emisji: 12.07

gs/mg

Polecane